קבלה מעשית

קבלה מעשית היא אחת מהזרמים המרכזיים בתוך הקבלה, המדע היהודי העצמאי שנעסק בסודות הטבע, האדם והאלוהות. אם הקבלה התיאורטית, כפי שהיא מתוארת בספר הזוהר וכתבים אחרים, נעסקת בתיאוריה, אז הקבלה המעשית נעסקת ביישום המחקר הקבלי.

תרגומו של המילה "מעשית" הוא "פרקטית". הקבלה המעשית היא גישה פרקטית ואקטיבית לעולם הקבלה. היא כוללת טכניקות, מדיטציות, ריטואלים, וכו', שמטרתם השגת מצבים מסוימים של התעלות, ריפוי, הבנה או כל מטרה אחרת.

מהי קבלה מעשית

בניגוד לקבלה התיאורטית, המתמקדת בהבנת העולמות העליונים והקשרים ביניהם, הקבלה המעשית מתמקדת בכלים, טכניקות וריטואלים שמטרתם להשפיע על המציאות. היא כוללת פרקטיקות כמו מדיטציה, קריאות שמות אלוהיים, עבודה עם מלאכים ואפילו כתיבת אמולטים וטליסמנים.

קבלה מעשית

היסטוריה ומקורות

הקבלה המעשית התפתחה לאחר הזוהר ובעקבותיו. ספרי הקבלה המעשית עוסקים באשליה, במגיה, בטליסמנים, בשמות האלוהות ובעבודה עם מלאכים. במאה ה-16, בצפת, התפתח זרם חשוב של הקבלה המעשית בראשותו של רבי יצחק לוריה, האר"י.

השפעה על התרבות היהודית

אי אפשר להתעלם מהשפעת הקבלה המעשית על התרבות היהודית. מטקסי ההבדלה שנערכים בסוף השבת, ועד למנהגים רבים בחגים ובזמנים מיוחדים – הרבה מהם מקורם בקבלה המעשית.

טכניקות וכלים בקבלה המעשית

  1. מדיטציות קבליות:

אחת הדרכים הראשונות בהן פונים הקבליסטים היא המדיטציה. דרך המדיטציה, הם מצביעים על שיטות רבות שהן באופן חזותי והן קריאה חוזרת של שמות ה', במטרה להגיע למצב של רוגע, קשר עם האינפיניטיבי והעמקת ההבנה.

  1. אמולטים וטליסמנים:

פריטים אלה, שנועדו להגן או למשוך אנרגיות מסוימות, הם חלק חשוב מהקבלה המעשית. הם מורכבים בטקסים וריטואלים מסוימים, ולעיתים משלבים שמות ה' או סמלים קבליים אחרים.

  1. יישום שמות אלוהיים:

השימוש בשמות אלוהיים בצורה פרקטית הוא כלי רב-עוצמה בקבלה המעשית. כאשר מנגנים, מזכירים או מכתיבים את שמות אלוהים אלו בצורה מסוימת, יש לכך השפעה על המציאות הפיזית והרוחנית.

  1. קשר עם מלאכים:

הקבלה המעשית מצביעה על טכניקות וריטואלים ליצירת קשר עם מלאכים, כדי לשאול אותם שאלות, לקבל הודעות או אפילו לבקש את עזרתם.

  1. פרקטיקות יומיומיות:

בנוסף לטכניקות המעשיות ה"גדולות", הקבלה המעשית מצביעה על פרקטיקות יומיומיות כמו ברכות מסוימות, נטילת ידיים ועוד, המטרתן להגביר את המודעות לרוחניות בחיי היום-יום.

error: