אסטרולוגיה

אַסטרוֹלוֹגִיָה היא תמונת השמים כפי שנראתה ברגע הלידה והיא מסלול החיים שנבחר. אסטרולוגיה איננה קיימת כדי שנדע את העתיד, היא נועדה כדי לעזור להפיק את המיטב מהיכולות והפוטנציאל הגלומים במפת הלידה. לכל אדם יש כלים וכוחות איתם הוא נולד ולעתים בזמנים מאתגרים יש תחושה של אובדן דרך. האסטרולוגיה פותחת אפשרות ללמוד, לחקור ולקבל הבנה מהו ארגז הכלים השלם שמוצפן במפת הלידה.

תוכן עניינים

"הכל נקבע מראש, ההתחלה וגם הקץ, על ידי כוחות שאין לנו שליטה עליהם, הכל נקבע מראש לחרק ולכוכב. בני אנוש, ירקות ואבק כוכבים כולם רוקדים לפי מנגינה מסתורית, הנשמעת ברקע מפי חלילן נעלם."
אלברט איינשטיין
בימים קדומים כשלא היה זיהום אור ואנשים ישבו בחבורות מחוץ לביתם והרימו עיניים לשמים הם ראו את הכוכבים ותנועתם, את הירח החסר התמלאותו והעלמותו מחדש. המיסתורין יצר סקרנות שהתעוררה והם החלו לתעד את שראו וניסו להבין.

מה זה אסטרולוגיה

המילה אסטרולוגיה נובעת מהשפה היוונית: Astron כוכב ו-logia תבונה. האסטרולוגיה נותנת לאדם מידע אודות אירועים משמעותיים בחייו על בסיס תנועותיהם ומיקומם היחסי של אובייקטים שמימיים. עדויות מוקדמות לשיטות אסטרולוגיות המופיעות כסימונים על עצמות וקירות מערות, המראים כי צוינו מחזורי ירח כבר לפני 25,000 שנה; זה היה הצעד הראשון לקראת רישום ההשפעה של הירח על גאות ושפל, חלק משורשיה של האסטרולוגיה נעוצים במהפכה החקלאית הניאוליתית במערכות המשמשות לניבוי שינויים עונתיים ולפרוש מחזורים שמימיים.
מה זה אסטרולוגיה
נגן וידאו אודות מה זה אסטרולוגיה

ההיסטוריה של האסטרולוגיה

עד האלף השלישי לפני הספירה, ציביליזציות נרחבות פיתחו מודעות מתוחכמת למחזורים שמימיים, וסבורים כי כיוונו את מקדשיהם באופן מודע ליצירת יישור עם עליית הכוכבים ההליאקית. באלף השני לפני הספירה, ניתן להתחקות אחר האסטרולוגיה במאות ה 19 וה 17 לפני הספירה במסופוטמיה, משם היא התפשטה ליוון העתיקה, לרומא, ולעולם הערבי ובסופו של דבר לאירופה.
לאורך רוב ההיסטוריה שלה, האסטרולוגיה נלמדה באקדמיה והייתה נפוצה בחוגים אקדמיים, לעתים קרובות בקשר הדוק לאסטרונומיה, לאלכימיה, למטאורולוגיה ולרפואה. לאחר סוף המאה ה 19 חוקרים בדקו את האסטרולוגיה מבחינה תיאורטית והראו שאין לה תוקף מדעי. כך איבדה האסטרולוגיה את מעמדה האקדמי והתיאורטי.
תרבויות רבות ייחסו חשיבות רבה לאירועים אסטרונומיים, האינדיאנים, הסינים, והמאיה שפתחו מערכות משוכללות לניבוי אירועים ארציים מתצפיות שמימיות. אפשר להסביר היבטים באישיותו של אדם ולחזות אירועים עתידיים בחייו על סמך מיקומם של השמש, הירח ואוביקטים שמימיים נוספים בזמן לידתו.

האסטרולוגיה נהוגה בשושלת הראשונה של מסופוטמיה (1950–1651 לפנה"ס). טקסטים ההינדים העוסקים באסטרונומיה ובאסטרולוגיה מתוארכים בין השנים 1400 לפנה"ס למאות האחרונות לפנה"ס על ידי חוקרים שונים על פי עדויות אסטרונומיות ולשוניות. האסטרולוגיה הסינית פותחה בשושלת ג'ואו (1046–256 לפנה"ס).

אסטרולוגיה
האסטרולוגיה הלניסטית תוארכה ל 332 לפנה"ס עם האסטרולוגיה הבבלית ועם המצרית שבאלכסנדריה. לאחר שאלכסנדר הגדול כבש את אסיה התפשטה האסטרולוגיה ליוון העתיקה ולרומא. לאחר כיבוש אלכסנדריה במאה ה 7, חוקרים איסלאמיים, תרגמו לערבית ולפרסית טקסטים הלניסטיים וכך הגיע האסטרולוגיה לאיסלם. הח'ליף העבאסי השני, אל מנסור (754–775) ייסד את העיר בגדאד כדי שתשמש כמרכז למידה, הוא השתמש באסטרולוגיה כדי לקבוע את התאריך שבו יש להקים את העיר.

עולם עתיק

אסטרולוגיה בבלית הייתה המערכת המאורגנת הראשונה של האסטרולוגיה, שהתרחשה באלף השני לפנה"ס. מקומה של האסטרולוגיה כאחת משתי שיטות שעמדו לרשותם של הכהנים להבנת משמעות תנועת הכוכבים על הקורה בארץ. הבבלים ראו באירועים שמימיים סימנים אפשריים ולא כגורמים לאירועים פיזיים.
אסטרולוגיה, במובנה הרחב ביותר, היא החיפוש אחר משמעות בשמיים. כבר לפני 25,000 שנים קיימות עדויות מוקדמות לרישום ולחיזוי שינויים עונתיים בהתייחס למחזורים אסטרונומיים, הם מופיעים כסימונים על עצמות וקירות מערות, המראים כי צוינו מחזורי ירח. החקלאים השתמשו בעלייה של קבוצות כוכבים מסוימות כדי לבשר על הצפות שנתיות או פעילויות עונתיות
העדות הוותיקה ביותר שאין עוררין על השימוש באסטרולוגיה כמערכת ידע משולבת מיוחסת לרישומי השושלת הראשונה של מסופוטמיה ב-1950–1651 לפנה"ס. לאסטרולוגיה זו היו כמה קווים מקבילים לאסטרולוגיה היוונית ההלניסטית כולל גלגל המזלות, שתיים עשר חלוקות של 30 מעלות כל אחת.

מערכת האסטרולוגיה הסינית פותחה במהלך שושלת ג'ואו ב-1046–256 לפנה"ס ופרחה במהלך שושלת האן המאה השנייה לפני הספירה עד המאה השנייה לספירה, אפשר למצוא בה אלמנטים מהתרבות הסינית המסורתית פילוסופיית יין יאנג והתיאוריה של חמשת היסודות.

התנגדויות קדומות

הנואם הרומי קיקרו שהתנגד לאסטרולוגיה אמר שהתאומים בעלי זמני לידה קרובים, עדיין אופיים יכול להיות שונה מאוד, קרנאדס טען כי אמונה בגורל מתנגדת לרצון חופשי הקיים באדם. אוגוסטין הקדוש טען שמכיוון שכוכבי הלכת מרוחקים מכדור הארץ יכולה להיות להם השפעה זעירה בלבד בהשוואה להשפעה של הירח. הוא גם טען שאם האסטרולוגיה מסבירה את מהלך חייו של אדם, היא מתעלמת באופן שגוי מההשפעה של הסביבה והתורשה. פבורינוס טען שזה מגוחך לדמיין שכוכבים וכוכבי לכת ישפיעו על גופים אנושיים באותו אופן כפי שהם משפיעים על הגאות ועל השפל.

מצרים הלניסטית

עם כיבושו של אלכסנדר הגדול בשנת 332 לפנה"ס, הפכה מצרים להלניסטית. העיר אלכסנדריה נוסדה על ידי אלכסנדר לאחר הכיבוש, והייתה למקום שבו האסטרולוגיה הבבלית והאסטרולוגיה הדקנית המצרית התחברו ליצירת אסטרולוגיה הורוסקופית.

יוון ורומא

כיבוש אסיה על ידי אלכסנדר הגדול חשף את היוונים לרעיונות מסוריה, מבבל, מפרס וממרכז אסיה. בסביבות 280 לפני הספירה עבר ברוסוס, כומר מבבל, לאי היווני קוס, ושם הוא לימד אסטרולוגיה.

אחד האסטרולוגים הראשונים שהביאו את האסטרולוגיה ההרמטית לרומא היה תרסילוס, אסטרולוג של הקיסר טיבריוס, הקיסר הראשון שהיה לו אסטרולוג חצר, קודמו אוגוסטוס השתמש באסטרולוגיה כדי לתת לגיטימציה לזכויותיו האימפריאליות.

טקסטים אשר היו בעלי השפעה ישירה על האסטרולוגים גידו בונאטי במאה ה – 13, וויליאם לילי במאה ה 17 הושפעו מטקסטים 17הערביים שתורגמו ללטינית במאה ה 12.

אֵירוֹפָּה

הספר האסטרולוגי הראשון שיצא לאור באירופה היה Liber Planetis et Mundi Climatibus ("ספר כוכבי הלכת ואזורי העולם"), שהופיע בין השנים 1010 ל – 1027 לספירה, שחובר על ידי גרברט מאורילאק. הספר של תלמי מהמאה השנייה לספירה Tetrabiblos תורגם ללטינית על ידי אפלטון של טיבולי ב-1138. התיאולוג הדומיניקני תומס אקווינס ניסה ליישב בין אסטרולוגיה לנצרות. האסטרונום מהמאה השלוש עשרה גואידו בונאטי כתב ספר לימוד, ליבר אסטרונומיקוס.

התנגדויות מימי הביניים

התיאולוג איזידור מסביליה מתח ביקורת על החלק הניבוי באסטרולוגיה בטענה שהוא שגוי מבחינה תיאולוגית. ג'ון גאואר במאה הארבע עשרה הגדיר את האסטרולוגיה כמוגבלת במהותה לביצוע תחזיות. הספקן, ניקול אורסמה, מהמאה הארבע עשרה טען כי גישות עדכניות לחיזוי אירועים כגון מלחמות ומזג אוויר אינן הולמות, אך כי תחזית כזו היא תחום חקירה תקף. עם זאת, הוא תקף את השימוש באסטרולוגיה לבחירת עיתוי הפעולות (מה שנקרא חקירה ובחירה) כשקר לחלוטין, ודחה את קביעת הפעולה האנושית על ידי הכוכבים מטעמי רצון חופשי.

אוגוסטינוס הקדוש (354–430) האמין שהדטרמיניזם של האסטרולוגיה מתנגש עם הדוקטרינות הנוצריות בדבר רצונו החופשי והאחריות של האדם, ושאלוהים אינו הגורם לרוע, [98] אך הוא גם ביסס את התנגדותו מבחינה פילוסופית, תוך ציון הכישלון של אסטרולוגיה להסביר תאומים המתנהגים אחרת אף על פי שנולדו בערך באותו הזמן. איבן אל-היית'ם ואבן סינא אמרו כי שיטות האסטרולוגים מתנגשות עם השקפות הדת האורתודוקסיות של חוקרי האסלאם, בכך שהציעו כי אפשר לדעת ולחזות את רצון האל.

רנסנס

ההבחנה בין אסטרולוגיה לאסטרונומיה לא הייתה ברורה לגמרי. ההתקדמות באסטרונומיה מונעת לעתים קרובות מהרצון לשפר את הדיוק של האסטרולוגיה.
חישובים אסטרולוגיים מורכבים המפרשים אירועים שמימיים לשימוש ברפואה ולבחירת זמנים לשתילת יבולים, היו פופולאריים באנגליה האליזבתנית. בשנת 1597, המתמטיקאי והרופא האנגלי תומס הוד עשה סט של מכשירי נייר כעזרה לסטודנטים. מכשירי המתמטיקה והאסטרונומיה של הוד אף הדגימו, למטרות לימודיות, את היחסים בין סימני גלגל המזלות, כוכבי הלכת וחלקי גוף האדם שהאמינו שהם נשלטים על ידי כוכבי הלכת והסימנים. המיכשור של הוד היה חדשנית אך המידע האסטרולוגי שלו היה סטנדרטי ונלקח מהחומר האסטרולוגי של ג'רארד מרקטור שנכתב בשנת 1551.

תקופת ההארה

בתקופת ההשכלה ירדה האהדה האינטלקטואלית לאסטרולוגיה ותחייה פופולרית החלה במאה ה 19, כחלק מהתעוררות הכללית של רוחניות והעידן החדש. בתחילת המאה ה 20 פיתח הפסיכיאטר קרל יונג כמה מושגים הנוגעים לאסטרולוגיה, שהובילו להתפתחות האסטרולוגיה הפסיכולוגית. פריחה באסטרולוגיה הייתה בסוף שנות ה-60.
האסטרולוגיה המערבית מבוססת על התנועות ועל העמדות היחסיות של גופים שמימיים כמו השמש, הירח וכוכבי הלכת אשר מנותחות על ידי התנועה שלהם באמצעות סימנים של גלגל המזלות שתים עשרה החטיבות המרחביות של מישור המילקה ועל ידי היבטים שלהם מבוסס על זוויות גיאומטריות.

אסטרולוגיה וזוגיות

מקורה של האסטרולוגיה בימי קדם, והיא הופיעה בתרבויות שונות: בבלית, מצרית, רומית, הודית, סינית, פרה-קולומביאנית ועוד. אסטרולוגיה היא שיטות חישוב של קשרים סמליים בין גרמי שמים ומאורעות אנושיים. רק על בסיס מפת לידה מלאה שמבוססת על תאריך ושעת לידה מדויקים ניתן לראות את כוחה האמתי של האסטרולוגיה.

בחירה בבן או בבת זוג כשותף לחיים היא מהבחירות המשמעותיות והחשובות בחייו של האדם, לכן יש רצון למידע רב ככל האפשר שיאפשר לכוון אל הבחירה הנכונה, ולאמץ בביטחון רב את ההחלטה.
גם לאחר בחירה של הלב ובחירה מושכלת יתכנו קשיים שהם עניין טבעי בבניית קשר זוגי, אסטרולוגיה של אהבה משתמשת בעיקרון של ההתאמה בין מזלות כאשר בוחרים שותף לחיים, ובאה לידי ביטוי בתהליך בניית הקשר הזוגי.
לא רק המזל הוא שקובע מיהו בן הזוג הנכון לאדם. ארבעת האלמנטים: אש, אדמה, מים ואוויר משפיעים על טיב הקשר. לדוגמה קיימת התאמה בין רוח למים, וחוסר התאמה בין אש למים ועדיין ניתן למצוא זוגות שהם אש ומים, החוכמה היא לדעת להתגבר על אתגרים ולהבין את האחר וצרכיו.
המפה מציגה צרכים ושיעורים במערכות יחסים עם אחרים. במפה ניתן לראות מהן נקודות החוזק של הזוגיות, מה חוסם ומפריע לה, ומה הדרך הנכונה כדי לשפר את הזוגיות.
ההתאמה האסטרולוגית יכולה להיות עם כל אחד מכל מזל, יש מזלות שזורמים זה עם זה ויש מזלות שמאתגרים זה את זה. צריך פשוט לדעת להסתדר ולהבין את הצרכים של כל אחד. העבודה המשותפת על הזוגיות היא זו שקובעת בסופו של דבר את מהות הקשר.
הקשר הזוגי במפה אסטרולוגית מושפע לא רק מהמזל, מאחד מארבעת האלמנטים, אלא גם מהכוכבים מארס וונוס והמזלות בהם הם נמצאים, ומהאסטרואידית ג'ונו שמשפיע על מערכות יחסים, על זוגיות ועל אהבה. בית 7 במפה מייצג מערכות יחסים וחשוב להבין מי מגרמי השמים נמצא שם.
לפניך האפשרות להבין מהי מהות מערכת היחסים שלך עם בן הזוג דרך סימני המזלות, אך חשוב לזכור יש עוד גורמים רבים המשפיעים על הקשר שמופיעים במפה, והכי חשוב הדרך שלך להתמודד עם הטוב והמאתגר בחיים בכלל ובזוגיות בפרט הם אלו שישפיעו על הקשר.

זוגיות באסטרולוגיה: אז מה כל מזל מחפש בזוגיות?

מזל טלה

מזל טלה, לפניך האפשרות להבין מהי מהות מערכת היחסים שלך עם בן הזוג דרך סימני המזלות, אך חשוב לזכור יש עוד גורמים רבים המשפיעים על הקשר שמופיעים במפה, והכי חשוב הדרך שלך להתמודד עם הטוב והמאתגר בחיים בכלל ובזוגיות בפרט הם אלו שישפיעו על הקשר.

מזל שור

מזל שור, מזל של יופי, חושניות ומיניות. קיים צורך במרחב אישי והא נוטה לשמור על הטריטוריה שלו. חשוב לו לספק את הצרכים שלו עצמו ולא אוהב להיות תלוי באחרים. אוהב לפנק ולהתפנק, בית ומשפחה חשובים לו ביותר.

מזל תאומים

מזל תאומים, מזל סקרן יש לו צורך ללמוד על אחרים. מצד אחד הוא איש שיחה ויוצר קשר בקלות, אך מהצד האחר הוא זקוק לגירויים שכליים, לעניין וליכולת להתבטא בקשר. יש לו קושי להתמיד לאורך זמן בקשר, הוא יבחן את בן הזוג מבחינה שכלית אך יתקשה לעשות זאת מבחינה רגשית.

מזל סרטן

מזל סרטן, מזל המחובר אישית ורגשית לכל דבר בחייו, הוא רגיש ופגיע, זקוק לחיבור אינטימי. כשמזל סרטן נמצא בקשר זוגי הוא יכול לתת לבן הזוג שלו תמיכה רגשית ותחושת ביטחון. קיים צורך בבניית בית ומשפחה.

מזל אריה

מזל אריה, מזל של מאהב מלא רגש ורומנטיקן חסר תקנה. יש צורך בן זוג שירגש אותו, וייתן לו השראה, ויראה בו את השמש של חייו. חשוב לו לבן מזל אריה לעמוד באור הזרקורים גם בזוגיות. הוא נדיב ואוהב כאשר מקבל כבוד והערצה מבן הזוג. קיימת נטייה לרגשי קנאה ודרמות.

מזל בתולה

מזל בתולה, מזל עם מודעות גדולה לגוף, לתזונה נכונה, לסדר, לארגון ולאסתטיקה, הוא יחפש בן הזוג מושלם. הוא סלקטיבי לכן יחפש בן זוג מתורבת ומשכיל. בגלל הצורך בשלמות קיים חוסר ביטחון אישי ורגשי נחיתות. יש רצון לתקן את בן הזוג, לכן הוא בקרותי מאוד.

מזל מאזניים

מזל מאזניים, מזל שמחפש איזון והרמוניה, מזל קשוב ופתוח לבן הזוג הוא רוצה שכולם יהיו מאושרים וכדי להשיג זאת לפעמים שוכח את עצמו ומוותר על עצמו לטובת בן הזוג. יכול לאבד את עצמו ואת זהותו בקשר. מזל שקשה לו להחליט ולהתחייב.

מזל עקרב

מזל עקרב, מזל שחשוב לו לגדול, לצמוח ולהתפתח במערכות יחסים בחייו. החוויות הרגשיות שלו אינטנסיביות ומלאות בדרמה, בררן. אדם מושך מבחינה פיזית ורגשית, אינטימיות וחשיפה חשובים לו בזוגיות וכך גם מיניות. לעתים סובל מחוסר ביטחון וחווה פרידות ותחושת דחייה במערכות יחסים.

מזל קשת

מזל קשת מלא התלהבות ואופטימיות. חוקר את החיים, אוהב תרבויות זרות, לימודים גבוהים ונסיעות לארצות רחוקות. חווה את מלוא הפוטנציאל שיש לחיים להציע, נמשך לאנשים הדומים לו שאוהבים הרפתקאות ונלהבים מחקירת החיים. חשוב לו להרגיש חופשי בתוך הקשר. נטיה למצוא בן זוג מתרבות שונה.

מזל גדי

מזל גדי הוא מזל שרוצה קשר בריא, חזק ועוצמתי. מעמד חברתי חשוב לו ביותר. הוא לומד מכל דבר ומנסה כל הזמן להשתפר. הוא מביא בגרות רגשית ונפשית לקשר בו הוא נמצא. מזל גדי ימשך לבן זוג מצליח בעל מעמד חברתי.

מזל דלי

מזל דלי הוא מזל שיש בו איכות ואינטליגנציה גבוהה. יחפש בן זוג משכיל, אינטליגנטי, מתורבת וחדשני. נטיה להשתעמם בקלות וזקוק לגירויים ועניין מבן הזוג. מעונין במערכת יחסים שוויוניות ומתוחכמות קיים קושי בביטוי הרגשי.

מזל דגים

מזל דגים הוא מזל שמתחבר בקלות לכולם, קיים הצורך לאחד ולקבל כל אחד כמו שהוא. מחפשים לחוות אהבה רומנטית, עילאית ולעתים לא מושגת. חשוב לזכור להישאר מחובר למציאות ולא להיסחף לאידיאליזציה של בן הזוג, לעולם הפנטזיה ולחלומות על קשר מושלם. קושי בהצבת גבולות, תמימות רבה לכן חושב למצוא בן זוג שיכבד אותו.
error: