קלף השטן

Play Video

מהיצר ליצירה

%0תומך

קלף השטן מייצג את ההגבלה, את הפחדים, את ההרגלים. הוא מייצג מצבים של תלות העדר מודעות, רכושנות, ומיניות מתפרצת. שלב בו על האדם להתמודד עם "The dark side of the soul" המיתוסים השונים לאורך ההיסטוריה של האדם מציגים את המלחמה בין כוחות האור לכוחות החושך. מודעות השטן מעניקה תחושה של כוח ושל שליטה, מודעות המעצימה את האגו, שהוא גורם מכשיל בדרך להתפתחות רוחנית, מודעות זו מביאה את האדם להיות נגוע בהיבריס (חטא הגאווה, הרצון להדמות לאלוהים) תפקידו של האדם לזהות את הכוחות החשוכים, ההרסניים לו ממקום של מודעות להפוך אותם לכוח יצירתי.

קלף השטן בחיים

מיניות סוערת, יצריות ויצרים, לעיתים הקלף מייצג אהבה אסורה.

פירוש קלף השטן בקלפי הטארוט

סמלי הקלף
המשמעות שבסמל
מנח ידיים
מנח הידיים מזכיר את מנח ידיו של הקוסם אלא שכאן הפחד מנצח
מנח אצבעות
מנח האצבעות הוא מנח של תפילת הכוהנים שבאה לבטא טוהר ומנוצלת לחושך ולעבדות.
2 דמויות
2 הדמויות מייצגות את אדם וחוה לאחר החטא הקדמון.
קוביה
יציבות, נוקשות, ביטחון חומרי, עקשנות, רב ממדי.
אישה
אישה חוה אחרי החטא הקדמון.
אזיקים
האזיקים כובלים אך הם משוחררים בצוואר מה שמאפשר להם לברוח מהמקום שבו הם נמצאים.
לפיד אש
הלפיד של מארס אל המלחמה מופנה כלפי מטה לכיוון החומר הוא מסמל שליטה ותשוקה. האש היא אש שמשמידה. הוא נושא את הניצחון אך גם זהו הסמל של מטה מארס מלחמה תבוסה האש שמכלה.
יצור שטני
היצור השטני היושב מעל שתי הדמויות הקטנות, בעל כנפי העטלף מייצג את השטן שמסמל את כוחות הרוע, את היצרים והיצריות, את היצר החייתי הטבוע באדם, את הכוחנות. הקרניים כנפי העטלף והרגליים רגלי עז זו הדרך בה צויר השטן בימי הביניים. אוזני החמור, רגלי העז, וצ'אקרת המין המודגשת בכתום מסמלים עקשנות, תאווה, ומיניות לא מרוסנת.
פנטגרם
הפנטגרם ההפוך הניצב על ראשו מסמל מגיה שחורה.
טבור
הטבור הקיים בדמות מלמד על כך שהיצור נולד ולכן הוא גם עתיד למות, לכן אין בו אמיתיות.

מיתולוגיה

הקלף מיוצג בידי האל פאן, פאן לא שכן באולימפוס אלא היה ראש אלי האדמה. הוא היה אל הפריון והעדרים. הוא נהג לישון בצהריים, ואוי למי שהעירו הוא היה עלול לגרום לסיוטי לילה לזה שהעיר אותו וליצור פאניקה בעדרים. אל רעשן רודף נשים ונערים כאחד. נימפה שנמלטה ממנו הפכה עצמה לשיח קנים שממנו הוא יצר חליל. דמותו החייתית מנוגדת לנגינתו השמימית אותה התמרה של היצריות ליצירתיות. דמותו חצי אדם חצי עז (קרניים, אוזניים ורגליים) שימשה בימי הביניים השראה למראה השטן.

ייצוג הקלף

קלף השטן מייצג מצבים של חושך רגשי, נפשי ורוחני, מצבים שבהם השקר, הזיוף והאשליה מתחזים לאמת, מצבים של חוסר מודעות, בלבול. בעוד האמת מאוזנת א' בתחילה מ' באמצע ות' בסוף הרי שהשקר אלו שלוש האותיות שנמצאות לפני הת' שהיא סוף הדרך והשקר מקרב את הסוף בצורה שגויה. שליחיו של השטן, השדים יעלו וישלטו בחייו של האדם. כל אדם והשדים שלו, והם ממתינים לרגע של חולשה, למעידה. השטן מייצג את הכוחות השלילים בחייו של האדם. זה השלב בו המאסטר מתמודד עם השטן שבו ומנצח. השטן יגיע עם מבחניו ועם שיעוריו כאשר האדם יתחיל לצעוד בדרך רוחנית, לאחר התהליך שאותו עבר האדם מהמחפש דרך החניך ועד למאסטר, רק בשלב הזה הוא יכול להתמודד עם השטן שבתוכו.

קיים מצב של הזנחה, של פעולה ממניעים לא נכונים, ממקום של התמכרות, של יצרים ושל תשוקות. זהו שלב של אתגר, שלב של מבחן בו יש תחושה שכוחות חיצוניים שולטים בחייו של האדם. בעוד בקלף הכהן האדם חי את האמת את האור הרי שבקלף השטן הוא חי את השקר את החשכה של חייו. האדם נמצא בנקודה בחייו שאם יעמוד מול הפיתוי הוא ינצח את השדים הקיימים בו. הקלף מופיע כדי להאיר בפני האדם שיש בו את הכוח והבחירה להתגבר להשתחרר ולבצע את "קפיצת נחשון" (היה הראשון שקפץ לים סוף, לאחר שנקרע הים לשניים, ובכך הוכיח את אמונתו באלוהים ובהפך לסמל לראשוניות ולחלוציות בהיסטוריה היהודית) קפיצה של מודעות.

חשוב לזכור זהו קלף של הארקנה הגדולה, המייצגת את עולם הרוח. הנשמה של השואל נמצאת במקום של מבחן, של עמידה מול פיתוייו של השטן, על האדם לזכור שאין כוחות חיצוניים המעוניינים לפגוע בו, אלא כוחות חשוכים מתעוררים בו ועליו ללמוד לעמוד מולם ולשחרר אותם.