סמלים בקלפי הטארוט

קלפי טארוט מלאים בסמלים, והבנתם של הסמלים מאפשרת קריאה מלאה ונרחבת שלהם. הסמלים רבים ומגוונים ותלויים בחפיסת הטארוט שבה משתמשים. הסמלים מגיעים מעולם הנומרולוגיה, מעולם האסטרולוגיה, מעולם הקבלה,כמו כן ישנם סמלים ארכיטיפיים יונגיאנים, משמעויות של צבעים וסמליות רוחנית וסמלים מפירושי חלומות.

חפיסת הקלפים מורכבת מ 22 קלפי הארקנה הגדולה ו 56 קלפים נוספים שמרכיבים את הארקנה הקטנה. אלו מחולקים לסדרות: מטות, מטבעות, גביעים וחרבות כל סדרה מבוססת בהתאמה לפי ארבעת האלמנטים: אש, אדמה, מים ואוויר.

Ace of Wandsהמטות מייצגים את אלמנט האש; האש היא אנרגיה פעילה וראשונית הקשורה לרוחניות ומחשבה גבוהה. המטות קשורים גם לתשוקה ולדחף. המטות הם סמל פאלי המייצג את הגברי המפרה. כאשר מופיעים מטות בפריסה, הם עשויים להצביע על כמה מהדברים הבאים: שאיפות ומטרות, מוטיבציה ומשמעות, תשוקה ושינוי.

 

Ace of Pentaclesהמטבעות והמחומש המצויר עליהם מייצגים את אלמנט האדמה; זהו אלמנט מקורקע, הוא מושרש בפיזי, לכן כאשר קלף מטבעות מופיע בפריסה הוא מעביר מידע על מצב הפיזי או שהוא דן במידע על העולם הפיזי (החומרי). נושאים מסויימים שקלף המטבעות עשוי להתייחס אליהם כוללים את האלמנטים הבאים: כספים, בריאות, עסקים או מסחר וקריירה.

 

Ace of Cupsהגביעים מייצגים את אלמנט המים; מים הם מרכיב רגשי הם סמל נשי הגביעים מדמים את הרחם הנשי המכיל, ולכן כאשר גביעים מופיעים בפריסה הם מטפלים בסוגיות הקשורות בעיקר לרגשות. נושאים מסוימים שקלף גביעים עשוי לייצג כוללים את האלמנטים הבאים: הרגשות ורגשות, אהבה וזוגיות, קשרים עם אחרים, אינטראקציות אישיות ובין אישיות, אינטואיציה ומאמץ יצירתי.

Ace of Swordsהחרבות מייצגות את אלמנט האוויר; האוויר קשור בעצמי הנפשי ובמחשבה. חרבות עוסקות תמיד באינטלקט ולא באלימות. בדומה לכלי הנשק כפול הלהב (שיכול לשמש לטוב או לרע), המוח האנושי הוא שדה קרב, מאבקים ואימונים, לכן כאשר חרבות מופיעות בפריסה יש שעבוד נפשי ולא פיזי. הפתיחה מסבירה כי האדם כלוא באמונותיו השליליות. הוא תקוע מכיוון שאינו יכול לראות מוצא מהבעיות. נושאים מסוימים שקלף חרבות עשוי לייצג כוללים את האלמנטים הבאים: אתגרים, עימות, אומץ, קונפליקטים, ויכוחים והחלטות.  

מספרים וסמליות או קלפי הטארוט ונומרולוגיה

1 (אס) התחלות חדשות, אחדות.

2 מערכות יחסים, דואליות, איזון, שותפות.

3 יצירתיות, ילדיות.

4 יציבות, מבנה, בית.

5 קונפליקט, צמיחה, שינוי.

6 הרמוניה.

7 שיעורי חיים, צמיחה רוחנית.

8 הבנה והישגיות.

9 הצלחה, הגעה לסוף מחזור.

10 השלמה, הארה, שמירה על הקיים.

סמליות קלפי החצר

נסיך – אנרגיה צעירה, שירות. 

אביר – נקיטת פעולה, אנרגיה בוגרת, התקדמות. 

מלכה – אמפתיה, חמלה. 

מלך – מנהיגות, השגים והצלחה.

סמליות הצבעים בקלפי הטארוט

לצבעים משמעות ארכיטיפית; צבעים נבחרים על סמך האנרגייה שהם מספקים למוח, לגוף ולרוח. הצבעים מתגלמים בתמונות הקלפים ומבטאים את האנרגייה, והמשמעות האנרגטית שלהם היא חלק מפירוש הקלף.

 הצבע האדום הוא אקטיבי חם, רגשי, אמוציונאלי, בעל דחפים הקשורים לטבע ולבריאה, לאדמה ולגוף. הוא מסמל נחישות, אומץ וחיבור לממד הפיזי. הוא האש והדם קשור לעוצמה ולחיוניות מייצג כעס, אימפולסיביות, אי דחיית סיפוקים, ואגוצנטריות. הצבע האדום קשור לצ'קרת הבסיס שמייצגת את העצמי הראשוני, הוא מביא עשייה ושמחה.

 הצבע הכתום הוא צבע של שפע, פריון, מסמל אהבה, יצירה, יצירתיות והשראה. הכתום מבטא גם נטייה לאומנות. הוא קשור לצ'קרת המין שמייצגת אינטואיטיביות נשית.

 הצבע הצהוב קשור לשפע, לאנרגיה ולאושר. הוא מייצג אומץ אך גם זהירות ופחדנות. הוא קשור לצ'קרת מקלעת השמש שמביאה תקשורת פנימית וחיצונית.

 הצבע מבטא את הטבע, את הצמיחה, את הגדילה, את החיים, את הרעננות ואת הצמיחה. ההתחדשות היא הסוד האמיתי והבסיסי של החיים. הירוק מסמל חיבור לשפע, לשגשוג, לבריאות ולריפוי. הוא קשור לצ'קרת הלב שמייצגת אהבה, איזון ושלום.

 הצבע הכחול מסמל אינטלקט, ערך עצמי וסמכות, תקשורת מילולית והבעה. הוא צבע של נאמנות, אמון, השגת מטרות בצורה מסודרת ורגועה, יכולת שיפוט וביצוע החלטות. מקושר לצ'קרת הגרון.

אינדיגו בקלפי הטארוט צבע האינדיגו מסמל אפשרות להגיע לתודעה גבוהה, להגביר את החושים ואת הראייה הפנימית ממקום של מודעות. הוא קשור לצ'קרת העין השלישית שמייצגת אוביקטיביות וחוכמה.

 הצבע הסגול מייצג רוחניות, מסמל ריפוי, ראיית הנולד, אינטואיציה, תקשור ולמידה רוחנית. הצבע הסגול יכול לסמל גם איזון אנרגטי, הבנה וסובלנות. סמל לעושר ושפע ומבטא את תעלומות הבריאה, לתושייה. הוא קשור לצ'קרת הכתר.

  הצבע הלבן מסמל טוהר, תמימות, קדושה, נעורים וענווה.

  הצבע האפור מסמל פשרה, צמצום, התנתקות וגם הגנה.

 הצבע השחור מסמל פחד, סכנה, איום, תכונות שליליות, יצרים אפלים, אבל גם תחכום, סמכות, כוח ולמידה. הוא מבטא אווירת מיסתורין הקשורה גם למעגל המוות והלידה מחדש. 

ציפורים בקלפי הטארוט

King of Swords Queen of Swords Page of Swords

בקלפי הטארוט מופיעות ציפורים חלקן אינן ממין מסוים של ציפורים, ואלו מופיעות בקלף נסיך החרבות, מלך החרבות ומלכת החרבות), ולכן הן ככל הנראה משקפות את המשמעויות הסמליות הכלליות של ציפורים.  לציפורים שתי משמעויות עיקריות בהקשר של טארוט. הן מייצגות את אלמנט האוויר, והן מייצגות חופש והעדר מגבלות. בסדרת החרבות צריכה להיות קבלת החלטות הגיוניות, מונעות מהמוח, נטולות הסתבכות רגשית, לכן הציפורים מסמלות יכולת להתמודד עם עובדות ולא הגבלה בידי גורמים רגשיים.

Ace of Cupsהיונה שמופיעה בקלף אס הגביעים היא סימן לאהבה, לשלווה ולנשיות. היא חוזה סימן מרוח הקודש, מאלוהים או מהיקום. כמו בסיפורו של נוח ששלח יונה כדי לקבוע כמה רחוקים הוא ומשפחתו מהאדמה. יונים מופיעות לעתים קרובות באמנות הנוצרית כדי לרמוז על נוכחותה של רוח הקודש. היונה היא סימן לרוחניות ולהיבטים הנשיים של האלוהי. 

 

Wheel of Fortune The World הנשר מופיע בקלף גלגל המזל ובקלף העולם.  במיתולוגיה היוונית הנשר הוא הסמל של זאוס מלך האלים והשמיים. הוא מסמל תפיסה חדה וגישור בין עולמות.

 

Nine Pentaclesבז או נץ מופיעים בקלף תשעה מטבעות, ויש להם כמעט אותן הפרשנויות בדומה לנשרים, וכמו כל הציפורים גם בזים וניצים מייצגים את החופש ואת היכולת לראות למרחוק.

 

The Starאיביס מופיעה בקלף הכוכב ומשויכת לאל תחות המצרי, אל החוכמה, הקסם, הכתיבה והתובנה. 

אולי יעניין אותך לקרוא גם

שאלה לטארוט

איך לשאול שאלה בשפה של הטארוט

כיצד לשאול שאלה בשפת הטארוט? חשוב להדגיש הקלפים אינם מקבלים את ההחלטות במקום השואל. הקלפים מאפשרים ליקום להעביר מסרים ומסייעים לשואל לקבל את ההחלטות הנכונות

קרא עוד »

בעלי חיים בקלפי הטארוט

King of PentaclesThe Worldהשור מופיע על כס המלך בקלף מלך המטבעות ובקלף העולם. הוא מסמל נחישות, אהבת דברים יפים ותענוגות ארציים. כמו כן קשורים השוורים למיניות. הפניות למיתוסים יוונים נפוצות בקלפי הטארוט, והרעיון ששוורים הם סמלים של תשוקה מינית מקורו במיתוס היווני של המינוטאור.

 

Queen of Wandsהחתול שמופיע בקלף מלכת המטות מסמל תעלומה, קשר לאינטואיציה וליכולת נפשית. הוא מבטא אינסטינקטים מהירים, שמירה על עצמיות, עצמאותם וחופש. החתול מסמל אנרגיה בלתי נראית, יכולת פסיכולוגית ומודעות לכל הנסיבות לפני הפעולה.

 

The Moonהסרטנים שמופיעים בקלף הירח קשורים לרגשות, לאלמנט הניקבי, ליציבות רגשית ולהגנה על הבית. 

The FoolTen Pentaclesהכלבים שמופיעים בקלף השוטה ובקלף עשרה מטבעות מייצגים חברות, אנשי סוד, אהבה ללא תנאי, נאמנות, כנות ואמת. הם משקפים צמיחה ואינסטינקטים.

 

Page of Cups King of Cups  הדגים שמופיעים בקלף נסיך הגביעים, ובקלף מלך הגביעים מייצגים ומסמלים רגשות כמו כל חיות המים.

 

DeathThe SunSix Wands Knight of WandsKnight of PentaclesKnight of CupsKnight of Swords                                                                      הסוס מבין כל בעלי החיים בקלפי הטארוט מופיע בתדירות הגבוהה ביותר. סוסי האבירים מסמלים יוזמה ועבודה קשה, הם יכולים לסמל תמלוגים, הישגים, יציבות, מסעות, כוח וחופש. הם סמל לרוח, לראיית הנסתר ולתנועה קדימה. הסוס בקלף המוות נועד לייצג את אחד מארבעת סוסי האפוקליפסה, והוא סמל למוות.

StrengthThe WorldWheel of FortuneQueen of WandsKing of Wands                                                                                                              האריה מופיע בקלף הכוח, בקלף גלגל המזל ובקלף העולם. סמלים של אריה מופיעים על כס בקלף מלכת המטות ומלך המטות. האריה מסמל שליטה, כבוד וכוח, יכולת לכבוש את בעלי חיים. וגם מיניות מתפרצת ואומץ.

King of Wandsהלטאה שמופיעה בקלף מלך המטות מסמלת את עולם החלום, את האינטואיציה ואת הראייה העל חושית. כמו כן היא מבטאת את המעבר בין העולמות, את החיבור בין תת המודע למודעות, בין החלימה לערות.

 

Queen of Pentaclesהארנב שמופיע בקלף מלכת המטבעות מייצג הצלחה וקשור גם למיניות ופוריות. הוא מייצג את האימהות ואת ההיבטים הנשיים של העולם הגשמי.

 

The EmperorQueen of Pentacles  הראם שמופיע על כס הקיסר ועל כס מלכת המטבעות מסמל את המנהל הקשוח והרציני, שמחפש יציבות כלכלית.

 The LoversSeven Cups  הנחש מופיע בקלף הנאהבים ובקלף שבעת הגביעים. הוא מייצג פיתוי ומיניות ומסמל התחדשות. 

The Moonהזאב מופיע בקלף הירח. הוא מסמל מצד אחד ריסון אנושי וריסון אינסטינקטים של בעלי חיים, ומצד אחר מסמל מחשבות ורגשות פרועים, טבעיים, אינטואיטיביים שקבורים עמוק מתחת לפני השטח. הוא מסמל הן אינטואיציה הן שכל ישר בעת קבלת החלטות. 

 

Nine Pentaclesהחילזון מופיע בקלף תשעה מטבעות ומשמעותו הסמלית היא יציבות. חלזונות נושאים את ביתם על גבם, והם סמל לכך שהאדם נושא את ביטחונו בליבו. ביטחון ואושר במקרה זה הם עבודה פנימית, הם גם סמל להתקדמות איטית אך יציבה. ההצלחה באה בקצב של חילזון.

 

משמעויות היצורים המיתולוגיים בקלפי הטארוט

Two Cupsהקדוסוס הוא סמל קדום המציג שני נחשים השזורים זה בזה ויוצרים את הספרה שמונה. סמל הקדוסוס הופיע לראשונה בהיסטוריה האנושית סביב 4000-3000 לפני הספירה. הוא מופיע בקלף שני הגביעים. הנחשים מסמלים פיתוי ומיניות, ושני נחשים השזורים זה בזה מסמלים אינסוף. הכנפיים מסמלות ברכה מאלוהים, משהו קדוש.

הכימרה מופיעה מעל הקדוסוס בקלף שני הגביעים. זו מפלצת מהמיתולוגיה היוונית בעלת ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש, ולפי גרסה אחרת היא מפלצת בעלת שלושה ראשים: עז, אריה ודרקון. בקלף זה רואים אריה וכנפיים. במיתולוגיה היוונית, הקדוסוס הוא זכר, ואילו הכימרה היא בדרך כלל ניקבית. הקלף מייצג את ההיבטים הגבריים והנקביים של אהבה רוחנית, והכימרה שבו מייצגת את האופי המתמשך של מערכת יחסים עם נפש.

Seven Cupsהדרקון שמופיע בקלף שבעה גביעים קשור לאוצר, לשמירה על עושר ולאגירה. הוא מסמל את ניצחון הטוב על הרע. לעיתים קרובות מסופרים סיפורי דרקונים כדי להדגיש את כוחה של הגבורה ושל עשיית הדבר הנכון. 

 

Wheel of Fortuneהתן אנוביס שמופיע בקלף גלגל המזל מייצג את האל המצרי אנוביס, והוא קשור למוות. אנוביס מופיע על גלגל המזל כיוון שהוא סמל למוות, שהוא כשלעצמו סמל לגורל.  אין אדם אחד שיכול לברוח מהמוות, כשם שאין אדם היכול לברוח מהגורל.

 

Wheel of FortuneThe Chariotהספינקס שמופיע בקלף המרכבה ובקלף גלגל המזל הוא יצור מיתולוגי המתואר כשילוב של אריה בעל ראש אדם, ולפעמים הוא מתואר כבעל כנפיים. הוא מסמל את האלוהי, את האצולה, את המיסתורי ואת החוכמה. הוא מייצג ידע וחוזק אך מעלה גם קונוטציות של רוע, משום שהיה טורף באכזריות את כל מי שלא ענה נכון על חידתו.


Wheel of Fortuneנחש טייפון שמופיע סביב גלגל המזל אינו נחש רגיל. הוא מייצג את המפלצת טייפון מהמיתולוגיה היוונית, שלא פגש במזלו הטוב אלא הובס בידי זאוס וגורש לטרטרוס, מאבק שמלמד כי המזל מסתובב כמו הגלגל. הסבר נוסף לנחש הטייפון הוא כי זה האל הרע היורד בצד שמאל. הנחש מייצג את כוח החיים הצולל לעולם החומר. בצד ימין של גלגל המזל מתרומם האנאוביס, אל המצרים המצרי שמקבל בברכה נשמות לעולם התחתון, ומעל ההגה יושב הספינקס.

The Devilבפומט שמופיע בקלף השטן נגזר בחלקו מהאיור המפורסם של אליפס לוי "בפומט" (1855). לשטן יש כפות רגליים של צפרדע או עז. בקלפים שהם לא 'ריידר וייט' הוא יצור חצי אדם חצי עז. הבפומט ייצג במקור את האיזון בין טוב לרע, זכר ונקבה וקשר בין אדם לבעלי חיים, אולם לאחרונה הבפומט נקשר לתורת הנסתר והפך לשעיר לעזאזל לכל הדברים הנחשבים רעים. לשטן יש כנפיים של עטלף או של ערפד, חיה שמוצצת את דם החיים מהטרף שלו, סמל למה שקורה כשנכנעים לרצונות הארציים.

DeathAce of Cupsהלוטוס צומח במים מלוכלכים ועכורים והוא מחזק ומדגיש את יופיים של הפרחים וטוהרם. הוא מסמל לידה מחדש. בבודהיזם פרח הלוטוס משמש סימן להתחדשות, להתעוררות רוחנית ולהארה, דוגמה מושלמת לאופן שבו בני אדם צריכים לחיות בטוהר.                                                                                                            במצרים העתיקה היו שני זנים של פרח הלוטוס. אלה היו הפרחים הלבנים והכחולים. למרות שהזן האחרון היה למעשה שושנת מים הוא עדיין נחשב כצמח לוטוס. הם סימלו את אל השמש, את הלידה מחדש והיצירה.                                                                                                                                                                                                בהינדואיזם הפרח ייצג טוהר, יופי, נצח והתקדמות רוחנית.                                                                                                               לצבעי צמח הלוטוס משמעויות שונות; פרח הלוטוס הכחול הוצג תמיד כמי שפתוח באופן חלקי ומרכז הפרח לא גלוי לעין. והוא מייצג את ניצחון הרוח על פני זו של התובנה, הידע וההבנה. לעומת זאת פרח הלוטוס הלבן מייצג את ההתעוררות, את השלמות הרוחנית ואת הטוהרה. פרחי הלוטוס הלבן נחשבים גם לרחם העולם. הלוטוס הסגול מוצג כפתוח או כניצן, והוא מייצג את השביל האצילי להארה. הלוטוס הוורוד מייצג את בודהה עצמו. לוטוס אדום מצביע על רומנטיקה, אהבה ואמפתיה.

Five SwordsPage of SwordsKnight of Swords      Queen of SwordsKing of Swords

העננים מייצגים את ארבעת היסודות: אוויר, מים ואבק מהאדמה, ההתנגשות ביניהם תעלה את אלמנט האש. אלמנט האוויר הקשור למחשבה גבוהה, רעיונות אינטלקטואליים וחשיבה מופשטת. זו אחת הסיבות שניתן לראות הרבה עננים בקלפי החרבות. אלמנט המים מיוצג בענני גשם המסמלים אבדון, קדרות ועמעום האופטימיות. גשם יכול להיות גם מטהר, מביא לריפוי ומבטיח פוריות ובריאות. הבזק ההשראה של הברק הוא אלמנט האש שמסמל את מימוש הבלתי נמנע. עננים מסמלים שינוי, הם באים והולכים. ענן בקלף טארוט מסמל משהו חולף וקצר חיים שאינו משאיר עקבות, ואין לו קשר לעבר. זהו סמל עוצמתי במיוחד עבור אנשים שהאשמה מציקה להם בגלל אירועי עבר. עננים כמו רעלות מסתירים, הם מפרידים בין העולם שלמעלה לבין העולם שמתחת.

 משמעויות סמליות נוספות

מלאך מסמל בקלפי טארוט שליח אלוהי ומתווך. למעשה המילה מלאך באה מהמילה היוונית אנג'לוס שפירושה שליחים. מלאכים נעים בין ממדים לתחומים. מלאכים כסמלי טארוט מייצגים מסרים של בהירות, הודעות, מטרה, שילוב, תקשורת, חשיבה גבוהה ומודעות, השראה, האזנה לקול הפנימי, תשומת לב לפרטים והגנה. מלאכים הם גם סמל לתקשורת, כאשר מופיע בקריאה קלף שבו מלאך זהו סימן לבחון כיצד אנו מתקשרים עם אחרים. המלאכים מוסרים על הצורך באיזון בין האנרגיות שלנו, בין רוח לחומר.

כיסוי עיניים של האישה בקלפים מסמל את אי כולתה לראות את הבעיה ואת הפיתרון, את מצבה סביל ואת הבלבול שבו היא נתונה. היא מסמלת שהשואל אינו רואה בבירור ומסרב להכיר באמת. כיסוי העיניים מייצג חוסר רצון להתמודד עם האמת, חוסר יכולת לקבל את העובדות, או סימן לכך שמשהו מוסתר מהאדם. בקריאה כיסוי עיניים הוא סימן שהאדם צריך להיות כן עם עצמו, לחקור או לקבל נקודת מבט אחרת.

דגל מסמל התפתחות של נפש האדם ומסמן את ניצחונו של האדם על מגבלותיו. הדגל קורא לתשומת לב כי שינוי גדול מגיע ומביא למודעות האדם לעצמו ולסביבה.

ענבים וגפנים מסמלים פוריות, שפע, טרנספורמציה וברכה ועוסקים בהם.

פטיש הוא סמל להעברת נקודה או לביצוע עבודה.  הפטיש הוא סמל של כוח, של פעולה, של גבריות ויצירתיות.  בדרך כלל מצוייר כי אם יש עניין של ייעוד, השלמת משימה, שליחות, שימוש בכוח יש בו כדי להביא מטלה לסיומה.

קרח מסמל בידוד, סבלנות, המתנה, מרחק והתנגדות ועוסק בהם. קרח משמש בקלפי טארוט להעברת תחושה של הפרדה. הוא משמש גם לתיאור זמן של התבוננות עמוקה או תהליך של צמיחה שלא נתפס אלא בשלב מאוחר.

מפתחות מסמלים את הידע, הגילוי וההזדמנות. מפתחות פותחים את הנעילה של דברים, וככאלה הם מייצגים אינטלקט וחשיפת דברים הנסתרים מהעין. הם מסמלים את הידע הרוחני ואת החוכמה. היוונים הקדמונים תיארו מפתחות כסמל לידע ולחיים.

ירח מסמל מעבר זמן, נשיות, הרהור, שינוי, גאות ושפל.

שמש כל כך הרבה תלוי בקיומה של השמש, אפשר כי לכן המשמעויות הסמליות שלה הן אינסופיות. השמש היא סמל להתפשטות, לצמיחה, לאנרגיה ויצירתיות, לגבריות, לעוצמה ולנתינת חיים. זריחת השמש היא סמל להתחלות חדשות, שקיעתה מצביעה על סיום או מעבר, והיותה ברום השמים באמצע היום מסמל כוח ומאמצים יצירתיים.

ספינה מסמלת עיסוק בנסיעות, עם זאת המים שעליהם שטה הספינה, עוסקים ברמות העמוקות של הנפש ושל התת מודע.  כאשר אוניות מפליגות יש לבדוק לאן המחשבות שהן הנפש מפליגות, איזה מטען האדם נושא. הספינה היא סמל למסע אישי, לטרנספורמציה.

זר הוא סמל לניצחון מאז המשחקים הקדומים הראשונים על הר האולימפוס שבו הוכתר המנצח בזרי הדפנה. זר הוא גם סמל להגנה, לשלום ולטיהור. זהו מסר כי טובת האלים נחה על האדם, והוא המנצח בשלב זה של חייו.

הספסל הוא סמל לקיחת רגע לבחינת הפרטים. הוא מצביע על הצורך להתאפק, להירגע ולקחת זמן כדי לבחון או להתענג על המצבים המתבטאים בקלף.

לוגו

דילוג לתוכן