פנטגרם: פירוש הסמל ומשמעותו

פנטגרם הוא צורה גאומטרית של כוכב בעל חמישה משולשים זהים. המילה "פנטגרם" מגיעה מהמילה היוונית פנטגרמון שמשמעותה היא "חמישה קווים".  הפנטגרם הוא אחת מהצורות הגאומטריות שבהן מתגלה באופן טבעי יחס הזהב. 

הפנטגרמות החלו לשמש בצורה סמלית כבר ביוון העתיקה ובבבל, לפנטגרם יוחסו יכולות כישוף. הן משמשות עד היום כסמל של אמונה בידי המכשפים המודרניים, כפי שנוצרים משתמשים בצלב, ויהודים משתמשים במגן דוד.

השימוש הידוע הראשון בצורה של הפנטגרם נמצא כבר בכתבים של מסופוטמיה בסביבות 3000 לפני הספירה. הפנטגרם השומרי ששניים מהקודקודים שלו פונים כלפי מעלה שימש למספר מילים. בפנטגרם של הבבלים, לשינוי במיקום של הקודקודים הייתה משמעות אסטרולוגית, הקודקודים מייצגים את חמשת הכוכבים הידועים בימים ההם צדק, חמה, מאדים, שבתאי, ונוגה, מלכות גן העדן נמצאת מעל. בתרשימים שומריים המוקדמים הפנטגרם שימש למילים פינה, זווית. יש האומרים כי הוא מקושר למלך שלמה.

הפנטגרם מקושר לכוכב נוגה, ולאלה ונוס שמייצגת כוכב זה. קשר זה נובע מגילויים של אסטרונומים בתקופה הקדומה, הם גילו שנוצרת צורה שדומה לפנטגרם שמורכבת בין השאר מכוכב נוגה.

הפנטגרם מקושר גם לאל הרומאי לוציפר, ששימש כאל הבוקר והידע.

הפנטגרם שימש כסמל נוצרי המסמל את חמשת החושים, הם השתמשו בפנטגרם גם כדי לסמל את חמשת פצעי הצליבה של ישו.

הפיתגוראים קראו לפנטגרם היגיאה שפרושה בריאות. זהו שמה של אלת הבריאות היוונית היגיאה נכדתו של אפולו אל השמש. הם ראו בפנטגרם שלמות מתמטית. הפנטגרם מספרו של אגריפה כפי שהשתמשו בו הפיתגורים, עם אותיות ביוונית בקודקודיו.  הפנטגרם הפיתגוראי העתיק צוייר עם שני קודקודים שפונים לכיוון מעלה

פנטגרם חמשת הקודקודים שימש גם את הנאו-פיתגוראים בימי הביניים כדי לייצג את חמשת היסודות הקלאסיים:  מים, אדמה, אש, אוויר ונשמה. הקודקודים סומנו באותיות היווניות υ-γ-ι-ε-α הסדר עם כיוון השעון או נגד כיוון השעון, ומיקומו של הקודקוד הראשון יכולים להשתנות.

היינריך קורנליוס אגריפה אסטרולוג ואלכימאי גרמני, זיהה שהאותיות בהם השתמשו הפיתגוראים הם למעשה האותיות הראשונות של חמשת היסודות.

ביהדות הפנטגרם היה אחד הסמלים של ירושלים בין השנים 300 ל-150 לפני הספירה. הפנטגרם מופיע על ידיות קנקנים מהתקופה החשמונאית. ניתן למצוא את הפנטגרם מצויר בבתי כנסת ועל מצבות בימי הביניים באירופה. הזיהוי של מגן דוד עם היהדות החל בימי הביניים. בשנת 1354 העניק הקיסר קארל הרביעי ליהודי פראג את הזכות להרים דגל. היהודים בחרו בסמל של מגן דוד עד אז ניתן היה למצוא ציורי פנטגרם ליד ציורי מגן דוד ללא הבדל בין הסמלים.

הפנטגרם מופיע על מגנו של סר גאווין בפואמה מהמאה ה 14 הנקראת "סר גאווין והאביר הירוק". חמשת הקודקודים של הפנטגרם מקבלים משמעויות שונות: כל קודקוד מיצג את אחד מחמשת החושים, כל קודקוד מיצג את כל אחת מחמש האצבעות, כל קודקוד מיצג את חמשת התענוגות של מריה מילדה ישו והם הבשורה על לידתו של ישו, לידת ישו, דחייתו של ישו בידי העם, עלייתו של ישו לשמים ועלייתה של מריה הקדושה לשמים, ואת חמשת התכונות החשובות שיש לאביר ושגאווין רוצה לייצג: כנות, חברות, טוהר, אדיבות וחמלה.

הפנטגרם ייצג את ארבע רוחות השמים, הקודקוד החמישי שפונה כלפי מעלה ומייצג את הרוח, את הנשמה.

לוגו

דילוג לתוכן