ארבעת האלמנטים

ארבעת האלמנטים היא תאוריה טרום מדעית קדומה התאוריה נועדה להסביר את החומרים ואת התהליכים הפועלים בעולם. תאוריה זו נוצרה ביוון העתיקה בידי הפילוסוף אמפדוקלס במאה החמישית לפני הספירה. אריסטו, שנולד בסטאגירה שבחצי האי כלקידיקי בשנת 384 לפנה"ס, פיתח את תיאורית ארבעת האלמנטים תיאורית ארבעת היסודות.

התאוריה טוענת כי העולם מורכב מארבעה אלמנטים. לפי התפיסה הרווחת באותה תקופה, היסודות דורגו לארבע רמות מלמטה כלפי מעלה. בתחתית למטה האדמה, מעליה המים, מעליה האוויר, ומעל  הכל האש. לכל יסוד ניתנו איכויות, מאפיינים ודימויים היחודיים לו.

בעוד שיסוד האדמה נחשב לכבד וחסר תנועה, אלמנט המבטא את העולם הפיזי, מבטא את הצרכים של האדם. יסוד המיים נחשב לזורם, הוא מבטא את יכולתו של האדם להשתנות, כמו המיים ולהתאים את עצמו לסיטואציות חדשות בחיים. אלמנט המיים מבטא את הרגשות. יסוד האוויר הרוח נחשב לקל, אלמנט המבטא את ההיגיון. ואילו יסוד האש נחשב לאנרגטי ובעל תנועה, פעילות והתחלות חדשות מבטא את רצונותיו של האדם. בימי הביניים דעתו של אריסטו, נקבעה כאמת מדעית. ותיאורית ארבעת האלמנטים שימשה  עיקרון חשוב באלכימיה של ימי הביניים, ובניסיון להפוך עופרת לזהב.

גם ביהדות ניתן למצוא סימוכין לתיאוריה זו הם מכונים ארבעה טבעיים שברא מהם הקב"ה את העולם. תורה זו הייתה מקובלת ביהדות של ימי הביניים. בספרות הקבלה נעשה שימוש נרחב בתורת ארבעת היסודות. בספר הזוהר מוזכרים ארבעת היסודות בהקשר ליצירת האדם, בהקשר עם ארבע רוחות השמים, וקיימת הקבלתם לארבעת מלאכי השרת רפאל – מים,  אוריאל – אדמה , מיכאל – אוויר,  וגבריאל – אש.

אלמנט האש: מייצג את הרצונות.

האלמנט הראשון – אלמנט האש –  ההתחלה בראשית, הראשוניות, העוצמה המתפרצת. הניצוץ הראשון של הפעולה, מבטא את הרצון והתשוקה הגורמים להתחיל את הפעולה, להתאהב, להתחיל לימודים, להתחיל עבודה חדשה. האש היא כוח החיות, הכוח המניע של האדם.

Ace of Wandsבטארוט סדרת המטות היא המאופיינת בידי אלמנט האש המטה נדלק יוצר פעולה ונשרף. התאהבות אינה שורדת ללא מימוש, ההתרגשות מתחילת הלימודים לא תשרוד ללא הצלחה ומימוש הלימודים, ועבודה חדשה תהפוך למשעממת ללא ליבוי הלהבה. האש היא הבלתי נתפס והבלתי ניתן לתיאור. האגדה מספרת כי האש היא מתנת האלים ואכן אפשר לראות בלהבה את הכמיהה המתמדת למעלה  אל מקורה הגבוה יותר.

כאשר מתקבל קלף מסדרת המטות, האדם רוצה כאן עכשיו ומייד, האש מיצגת את האנרגיה הגולמית לכן האדם פועל באופן אימפולסיבי, אנוכי וחושב על הרצונות שלו, הרצון הוא המהות של סדרת המטות. זו הדרך להתחיל את כל ההתחלות החדשות בחיים. כאשר האלמנט מאוזן הוא יאפשר את ההתלהבות והאנרגיה להתחיל. ייצג את כוח החיים, את התשוקה, את האנרגיה המניעה אותנו ואת הלהט. את האמונה ואת השאיפותו. האש יכולה להפיח בנו חיים, להלהיב אותנו או שהיא יכולה לשרוף אותנו כאשר היא אינה ניתנת לשליטה ואז מתעוררים הכעס או האדישות. סדרת המטות מגיעה לשיאה בקלף שמונה המטות לאחריו שני הקלפים הנוספים מבטאים את המטה שנשרף.

באסטרולוגיה מזלות האש : קשת אריה וטלה.

מזלות האש מבטאים את תכונותיה של האש: האש המתפרצת, שאינה ניתנת לריסון, נעה במהירות ממקום למקום לא ניתן לצפות את התקדמותה, מחריבה. האש בשליטה מחממת ובהעדר שליטה שורפת.  כדי להשיג את תשומת ליבו של בן מזל אש יש לפנות אליו ממקום של התלהבות והתרגשות. זהו אדם מלא ההתלהבות יוזם, פורץ גבולות, שואף קדימה.

Page of Wands

נסיך המטות מאופיין על ידי מזל קשת הוא בעל אנרגיה רבה, מסומל על ידי החופש שבה נעה האש, את העדר הריסון שבה ואת חוסר היכולת לצפות אותה.

Queen of Wands

מלכת המטבעות מאופיינת על ידי מזל אריה שהוא היציב במזלות האש. האנרגיה שלו ממוקדת במטרה. בני מזל זה נמצאים בעמדות מפתח ובתפקידים מנהיגותיים.

King of Wands

מלך המטות מאופיין על ידי מזל טלה שהוא הצעיר מבין המזלות הוא אנרגטי, נלהב ומלא שמחת חיים. הוא אוהב  לעזור ולתת, בניגוד לאריה אין לו מטרה ברורה ולכן קיים פיזור. חשוב  שבני מזל טלה ידבקו במטרה אחת לאורך זמן הדרך לכך היא חלוקה לפרויקטים משניים בדרך למטרה הגדולה.

אלמנט האדמה: מייצג את הצרכים.

האלמנט השני –  אלמנט האדמה. לאחר ההתלהבות של האש זה הזמן לבסס ולהבשיל את העשייה. האלמנט של העולם הפיזי. בעוד שבאלמנט האש האדם רוצה, באלמנט האדמה האדם צריך. אלמנט האדמה הוא החלק המוצק והפיסי מבין ארבעת האלמנטים. כאן נמצא את מה שמוחשי, וניתן למגע. אלמנט האדמה שייך לדברים אותם אנו קולטים באמצעות חמשת החושים.

Ace of Pentacles

בטארוט סדרת המטבעות היא המאפיינת את אלמנט האדמה, סדרה המיוצגת בידי מטבע עליו חרוט פנטגרם. קיים הבדל גדול בין רצונות לצרכים: הרצון לבית גדול וחצר ובריכה וגינה אלו לא הצרכים שלנו, גם לא הרצון לזכות בלוטו. דירה שיש בה זוגיות ואהבה וחברות וילדים היא הצורך. המטבע, לא מייצג כסף אלא תמורה חומרית לעשייה של האדם. אלמנט העוסק בפשטות.

כאשר מתקבל קלף מסדרת המטבעות האדם מיישם את ההתלהבות שהיתה בסדרת המטות ההתאהבות מבשילה למגורים משותפים הלימודים מתממשים לעבודה, העבודה החדשה הופכת לעיסוק ממלא וכל עשייה מקבלת עומק ושורשים. כשאלמנט זה מאוזן הוא מעודד להבין מה נכון. כאשר הוא אינו מאוזן באדם הרי שנמצא חומרנות, רדיפת כסף, התמכרות לעבודה, קמצנות ועקשנות.

באסטרולוגיה מזלות האדמה: בתולה, שור וגדי

בני מזלות האדמה מייצגים את הקביעות. הם עומדים עם שתי הרגליים על הקרקע, מתמידים. האדמה משתנה באיטיות והתפרצות געשית שמרעידה את הארץ נובעת מאלמנט האש. כדי להשיג את תשומת ליבו של בן מזל אדמה יש להציג עמדות בצורה ברורה, הצגת עובדות וירידה לפרטים.

Page of Pentacles

נסיך המטבעות מאופיין על ידי מזל בתולה. הם יורדים לפרטים הקטנים ביותר, דבר לא יחמוק מעיניהם, הם ביקורתיים, ושיפוטיים. אנשים מסודרים, מוקפדים בלבושם ובעלי חוש אסטטי מפותח.

Queen of Pentacles

מלכת המטבעות מאופיינת על ידי מזל שור היא פיזית, אוהבת את תענוגות החיים והגוף. היא תעבוד  בעבודה קשה ומאומצת, כל עוד בסופה היא תוכל להנות.

King of Pentacles

מלך המטבעות מאופיין על ידי מזל גדי מזל המייצג מייצג את יכולת ההתמדה. בני המזל ישאפו למקום עבודה יציב, וקבוע. הם יבנו בית ומשפחה. קרייריסטים במהותם.

אולי יעניין אותך לקרוא גם ?

שאלת מילים

שאלת מילים

פתיחת המילים נותנת תשובה של כן או לא. קריאה זו מאפשרת להבין את תת המודע של השואל, את מוכנותו לממש את נושא השאלה, את פוטנציאל

קרא עוד »
קריאת כיוון

קריאת כיוון

קריאת כיוון היא קריאה שהתשובה עליה היא כן או לא, ניתן לקבל מסרים בנוגע לנושאים ספציפיים. היא נקראת כך כי היא נותנת כיוון למחשבה, קצר

קרא עוד »
בית אטריוס

בית אטריוס

בית אטריוס טנטלוס בנו של זאוס קיבל מהאלים את השליטה באתונה. האלים אהבו אותו וכיבדו אותו, אך יום אחד הוא הזמין את האלים לארמונו והגיש

קרא עוד »
הסיפורים המיתולוגיים בטארוט

הסיפורים המיתולוגיים בקלפים

הסיפורים המיתולוגיים בקלפים העולם נוצר מתוך הכאוס מושג שמאוחר יותר קיבל משמעות הזהה ל"תוהו ובוהו", מתוך הכאוס, נוצרו הארץ האלה גאיה  וממנה השמיים האל  אורנוס.

קרא עוד »

אלמנט המים: מייצג את הרגשות.

האלמנט השלישי – אלמנט המים מסמל את האנרגיה שמאפשרת התקדמות, התחדשות והשתנות. הוא החלק הזורם בחיינו ובעולמנו. אין לו צורה משל עצמו אך הוא מקבל את הצורה של הכלי בו הוא נמצא. אלמנט המים מקושר לרגשות לאמון ואמונה.

Ace of Cups

בטארוט סדרת הגביעים מיצגת את אלמנט המים. האנרגיה של המים מאופינת בזרימה ומאפשרת במקומות חסומים לפרוץ את המחסומים לוותר על הכעס, על האגו ועל הכאב. אלמנט זה הוא שפורץ חסימות ומחזיר לאדם את האמון בעצמו.

כאשר מתקבל קלף מסדרת הגביעים האדם תקוע, אתגר חוסם את הזרימה בחייו. כאשר האלמנט מאוזן נמצא זרימה ושמחה והתרגשות ויכולת להתקדם, בלי להסתכל לעבר. כאשר האלמנט אינו מאוזן נמצא באדם פחדים, חוסר בטחון, חוסר אמונה, תקיעות בעבר, יובש. כדי להשיג את תשומת ליבו של בן מזל מים נפנה אל הרגשות שלו.

באסטרולוגיה מזלות המים: דגים, עקרב וסרטן.

מזלות המים מייצגים את עולם הרגשות. השתנות, התאמה לסביבה לאדם ממזלות המים תמיד תהיה פנייה רגשית. הם אנשים רגישים, בעלי אינטואיציה ומופנמים. את עולמם העשיר לא נוכל לראות בעין, היות והוא מופנה כלפי פנים.

Page of Cups

נסיך הגביעים מאופיין בידי מזל דגים מזל המייצג את הרגשות בצורתם המאוזנת, את המים הזורמים בנהר, במפל, בטבע. מזל דגים מייצג את המים הגועשים. אנשים אינטואיטיביים.

Queen of Cups

מלכת הגביעים מאופיינת על ידי מזל עקרב מזל המיוצג על ידי המים העמוקים. החוויה הרגשית היא חוויה אינטנסיבית, הם הרפתקנים, אך הם נוטים להדחקה, עד להתפרצות. בני מזל עקרב בעלי זיכרון ארוך, נוטרי טינה ונקמנים.

King of Cups

מלך הגביעים מאופיין על ידי מזל סרטן. הוא מייצג את הרגשות השקטים את בריכות המים המתוקים. בני המזל רגישים, מופנמים. הם מחוברים לביתם ולבני משפחתם.

אלמנט האוויר: מייצג את ההגיון

האלמנט הרביעי – אלמנט האויר השכל הישר, ההיגיון הקר והחשיבה. אלמנט זה, הוא אותו חלק שנמצא בכל מקום ובכל זמן. אלמנט האוויר מייצג את החשיבה שלנו, לחשיבה אין גבולות, היא יכולה להיות ברגע אחד בכל מקום בעבר, בהווה ובעתיד, כאן בארץ או בחו"ל. זהו חלק בלתי נראה לעין, בלתי מורגש ועם זאת בלעדיו אין חיים והוא נמצא בכל.

Ace of Swordsבטארוט סדרת החרבות היא המייצגת את אלמנט האויר. אלמנט זה מיוצג על ידי החרב, חרב ההגיון שמאפשרת לאדם או ליקום לחתוך גם כשכואב, לחתוך כי נכון לחתוך, את ההתפתחות הגדולה ביותר בשלבי החיים השונים האדם חב לכאב שהניע אותו קדימה.

כאשר מתקבל קלף מסדרת החרבות על האדם לפעול ממקום הגיוני, מתוך חשיבה הגיונית, להניח את הרגשות בצד ולפעול למרות הרגשות, למרות הפחדים ולמרות הכאב. כאשר האלמנט נמצא במצב מאוזן האדם מנתח את הסיטואציה באופן מחושב ופועל למרות הקושי, אך כאשר הוא אינו מאוזן הרי שהאדם יחשוב חשיבה קרה, יהיה חוסר קשר עם הרגשות, כאב וסבל.

באסטרולוגיה מזלות האוויר: תאומים, דלי ומאזניים.

מזלות האוויר מייצגים את רוח האנשים, הם מהירי חשיבה, תקשורתיים, אנשי שיח וחסרי סבלנות. בשיחה איתם הסיכום חשוב לא הפרטים.

Page of Swords

נסיך החרבות מאופיין בידי מזל תאומים הוא הטיפוסי מבני מזלות האוויר. הם אוהבים ללמוד כמטרה, אוהבים לדבר על כל דבר ועניין, בעלי יכולת קליטת מידע מהירה. מחפשים אתגרים אינטלקטואליים. בגלל שידם נוגעת מכל דבר ועניין הם נוטים לשטחיות.

Queen of Swords

מלכת החרבות מאופיינת בידי מזל דלי המייצג את האדם הרוחני, בעלי הדימיון העשיר, הם הומניים, שוחרי שלום ובעלי רצון לעזור.

King of Swords

מלך החרבות מאופיין בידי מזל מאזניים הוא מייצג את המחשבות החוזרות ונשנות שעוברות במוחו של אדם עד למצב של עייפות. הם בבעייה כאשר הם צריכים לקבל החלטות מאחר ומתוך רצון ליצור שיווי משקל הם לא מגיעים להחלטה.

בקריאת טארוט אם נשאלת השאלה "האם הוא אוהב אותי?" ויוצא קלף אס הגביעים, אס המים הרי שכן, הוא אוהב הוא מרגיש אמון וזרימה, אך אם  יוצא קלף מלך המטבעות הרי שיש שאלה מדוע הוא מתייחס אליה כאל עובדת ולא כאל בת זוג, קיים ניתוק רגשי ובריחה לעבודה ולקריירה. אותו קלף של מלך המטבעות בשאלה  "האם אצליח בעבודתי?" יהיה מתאים מאחר וכל עוד האדם יפריד את רגשותיו ויפעל ממקום של חשיבה עינינית והשגת מטרות תהיה הצלחה במקום העבודה.

בכל אדם קיימים כל ארבעת האלמנטים בו זמנית, בכל  שלב בחיים בסיטואציות שונות עולה אלמנט אחד ומתבלט. החשוב הוא האיזון בין האלמנטים.

לוגו

דילוג לתוכן