סמלים ומספרים בטארוט

סמלים ומספרים בטארוט והתובנות שניתן להם

קלפי טארוט מלאים בסמלים, והבנתם של הסמלים מאפשרת קריאה מלאה ונרחבת שלהם. הסמלים רבים ומגוונים ותלויים בחפיסת הטארוט שבה משתמשים. הסמלים מגיעים מעולם הנומרולוגיה, מעולם האסטרולוגיה, מעולם הקבלה, כמו כן ישנם סמלים ארכיטיפיים יונגיאנים, משמעויות של צבעים וסמליות רוחנית וסמלים מפירושי חלומות.

סמלים בטארוט

חפיסת הקלפים מורכבת מ 22 קלפי הארקנה הגדולה ו 56 קלפים נוספים שמרכיבים את הארקנה הקטנה. אלו מחולקים לסדרות: מטות, מטבעות, גביעים וחרבות כל סדרה מבוססת בהתאמה לפי ארבעת האלמנטים: אש, אדמה, מים ואוויר.

קלף אס מטות

המטות מייצגים את אלמנט האש; האש היא אנרגיה פעילה וראשונית הקשורה לרוחניות ומחשבה גבוהה. המטות קשורים גם לתשוקה ולדחף. המטות הם סמל פאלי המייצג את הגברי המפרה. כאשר מופיעים מטות בפריסה, הם עשויים להצביע על כמה מהדברים הבאים: שאיפות ומטרות, מוטיבציה ומשמעות, תשוקה ושינוי.

 

 

 

קלף אס מטבעות

המטבעות והמחומש המצויר עליהם מייצגים את אלמנט האדמה; זהו אלמנט מקורקע, הוא מושרש בפיזי, לכן כאשר קלף מטבעות מופיע בפריסה הוא מעביר מידע על מצב הפיזי או שהוא דן במידע על העולם הפיזי (החומרי). נושאים מסויימים שקלף המטבעות עשוי להתייחס אליהם כוללים את האלמנטים הבאים: כספים, בריאות, עסקים או מסחר וקריירה.

 

 

 

קלף אס גביעים

הגביעים מייצגים את אלמנט המים; מים הם מרכיב רגשי הם סמל נשי הגביעים מדמים את הרחם הנשי המכיל, ולכן כאשר גביעים מופיעים בפריסה הם מטפלים בסוגיות הקשורות בעיקר לרגשות. נושאים מסוימים שקלף גביעים עשוי לייצג כוללים את האלמנטים הבאים: הרגשות ורגשות, אהבה וזוגיות, קשרים עם אחרים, אינטראקציות אישיות ובין אישיות, אינטואיציה ומאמץ יצירתי.

 

 

 

קלף אס חרבות

החרבות מייצגות את אלמנט האוויר; האוויר קשור בעצמי הנפשי ובמחשבה. חרבות עוסקות תמיד באינטלקט ולא באלימות. בדומה לכלי הנשק כפול הלהב (שיכול לשמש לטוב או לרע), המוח האנושי הוא שדה קרב, מאבקים ואימונים, לכן כאשר חרבות מופיעות בפריסה יש שעבוד נפשי ולא פיזי. הפתיחה מסבירה כי האדם כלוא באמונותיו השליליות. הוא תקוע מכיוון שאינו יכול לראות מוצא מהבעיות. נושאים מסוימים שקלף חרבות עשוי לייצג כוללים את האלמנטים הבאים: אתגרים, עימות, אומץ, קונפליקטים, ויכוחים והחלטות.

 

 

מספרים וסמלים, קלפי הטארוט והנומרולוגיה

  1. (אס) התחלות חדשות, אחדות.
  2. מערכות יחסים, דואליות, איזון, שותפות.
  3. יצירתיות, ילדיות.
  4. יציבות, מבנה, בית.
  5. קונפליקט, צמיחה, שינוי.
  6. הרמוניה.
  7. שיעורי חיים, צמיחה רוחנית.
  8. הבנה והישגיות.
  9. הצלחה, הגעה לסוף מחזור.
  10. השלמה, הארה, שמירה על הקיים.

סמליות קלפי החצר

נסיכים אנרגיה צעירה, שירות, נטייה לטעויות

קלף נסיך מטות קלף נסיך מטבעות קלף נסיך גביעים קלף נסיך חרבות

אבירים נקיטת פעולה, התקדמות, צורך להתבגר

קלף אביר מטות קלף אביר מטבעות קלף אביר גביעים קלף אביר חרבות

מלכות אמפתיה, חמלה ועשייה

קלף מלכת מטות קלף מלכת מטבעות קלף מלכת גביעים קלף מלכת חרבות

מלכים מנהיגות, הישגים, הצלחה, פועלים בשעת איום

קלף מלך מטות קלף מלך מטבעות קלף מלך גביעים קלף מלך חרבות

סמליות הצבעים בקלפי הטארוט

לצבעים משמעות ארכיטיפית; צבעים נבחרים על סמך האנרגייה שהם מספקים למוח, לגוף ולרוח. הצבעים מתגלמים בתמונות הקלפים ומבטאים את האנרגייה, והמשמעות האנרגטית שלהם היא חלק מפירוש הקלף.

הצבע האדום הוא אקטיבי חם, רגשי, אמוציונאלי, בעל דחפים הקשורים לטבע ולבריאה, לאדמה ולגוף. הוא מסמל נחישות, אומץ וחיבור לממד הפיזי. הוא האש והדם קשור לעוצמה ולחיוניות מייצג כעס, אימפולסיביות, אי דחיית סיפוקים, ואגוצנטריות. הצבע האדום קשור לצ'קרת הבסיס שמייצגת את העצמי הראשוני, הוא מביא עשייה ושמחה.

הצבע הכתום הוא צבע של שפע, פריון, מסמל אהבה, יצירה, יצירתיות והשראה. הכתום מבטא גם נטייה לאומנות. הוא קשור לצ'קרת המין שמייצגת אינטואיטיביות נשית.

הצבע הצהוב קשור לשפע, לאנרגיה ולאושר. הוא מייצג אומץ אך גם זהירות ופחדנות. הוא קשור לצ'קרת מקלעת השמש שמביאה תקשורת פנימית וחיצונית.

הצבע הירוק מבטא את הטבע, את הצמיחה, את הגדילה, את החיים, את הרעננות ואת הצמיחה. ההתחדשות היא הסוד האמיתי והבסיסי של החיים. הירוק מסמל חיבור לשפע, לשגשוג, לבריאות ולריפוי. הוא קשור לצ'קרת הלב שמייצגת אהבה, איזון ושלום.

הצבע הכחול מסמל אינטלקט, ערך עצמי וסמכות, תקשורת מילולית והבעה. הוא צבע של נאמנות, אמון, השגת מטרות בצורה מסודרת ורגועה, יכולת שיפוט וביצוע החלטות. מקושר לצ'קרת הגרון.

צבע האינדיגו מסמל אפשרות להגיע לתודעה גבוהה, להגביר את החושים ואת הראייה הפנימית ממקום של מודעות. הוא קשור לצ'קרת העין השלישית שמייצגת אוביקטיביות וחוכמה.

הצבע הסגול מייצג רוחניות, מסמל ריפוי, ראיית הנולד, אינטואיציה, תקשור ולמידה רוחנית. הצבע הסגול יכול לסמל גם איזון אנרגטי, הבנה וסובלנות. סמל לעושר ושפע ומבטא את תעלומות הבריאה, לתושייה. הוא קשור לצ'קרת הכתר.

הצבע הלבן מסמל טוהר, תמימות, קדושה, נעורים וענווה.

 הצבע האפור מסמל פשרה, צמצום, התנתקות וגם הגנה.

הצבע השחור מסמל פחד, סכנה, איום, תכונות שליליות, יצרים אפלים, אבל גם תחכום, סמכות, כוח ולמידה. הוא מבטא אווירת מיסתורין הקשורה גם למעגל המוות והלידה מחדש.

ציפורים בקלפי הטארוט

קלף נסיך חרבות קלף מלכת חרבות קלף מלך חרבות

 

 

 

בקלפי הטארוט מופיעות ציפורים חלקן אינן ממין מסוים של ציפורים, ואלו מופיעות בקלף נסיך החרבות, מלך החרבות ומלכת החרבות, ולכן הן ככל הנראה משקפות את המשמעויות הסמליות הכלליות של ציפורים.  לציפורים שתי משמעויות עיקריות בהקשר של טארוט. הן מייצגות את אלמנט האוויר, והן מייצגות חופש והעדר מגבלות. בסדרת החרבות צריכה להיות קבלת החלטות הגיוניות, מונעת מהמוח, נטולות הסתבכות רגשית, לכן הציפורים מסמלות יכולת להתמודד עם עובדות ולא הגבלה בידי גורמים רגשיים.

קלף אס גביעים

היונה שמופיעה בקלף אס הגביעים היא סימן לאהבה, לשלווה ולנשיות. היא חוזה סימן מרוח הקודש, מאלוהים או מהיקום. כמו בסיפורו של נוח ששלח יונה כדי לקבוע כמה רחוקים הוא ומשפחתו מהאדמה. יונים מופיעות לעתים קרובות באמנות הנוצרית כדי לרמוז על נוכחותה של רוח הקודש. היונה היא סימן לרוחניות ולהיבטים הנשיים של האלוהי.

 

 

קלף גלגל המזל קלף העולם

 

 

הנשר מופיע בקלף גלגל המזל ובקלף העולם. במיתולוגיה היוונית הנשר הוא הסמל של זאוס מלך האלים והשמיים. הוא מסמל לתפיסה חדה ולגישור בין עולמות.

קלף תשעה מטבעות

בז מופיע בקלף תשעה מטבעות, ויש לו כמעט אותן הפרשנויות בדומה לנשרים, וכמו כל הציפורים גם בזים מייצגים את החופש ואת היכולת לראות למרחוק.

 

 

 

 

קלף הכוכב

ציפור האיביס מופיעה בקלף הכוכב ומשויכת לאל תחות המצרי, אל החוכמה, הקסם, הכתיבה והתובנה.

 

 

 

 

קלף העולם קלף מלך מטבעות

 

 

השור מופיע על כס המלך בקלף מלך המטבעות ובקלף העולם בפינה השמאלית התחתונה. הוא מסמל נחישות, אהבת דברים יפים ותענוגות ארציים. כמו כן קשורים השוורים למיניות. הפניות למיתוסים יוונים נפוצות בקלפי הטארוט, והרעיון ששוורים הם סמלים של תשוקה מינית מקורו במיתוס היווני של המינוטאור.

קלף מלכת מטות

החתול שמופיע בקלף מלכת המטות מסמל תעלומה, קשר לאינטואיציה וליכולת נפשית. הוא מבטא אינסטינקטים מהירים, שמירה על עצמיות, עצמאותם וחופש. החתול מסמל אנרגיה בלתי נראית, יכולת פסיכולוגית ומודעות לכל הנסיבות לפני הפעולה.

 

 

 

קלף הירח

הסרטן שמופיע בקלף הירח קשור לרגשות, לאלמנט הנקבי, ליציבות רגשית ולהגנה על הבית.

 

 

 

 

קלף השוטה קלף הירח קלף עשרה מטבעות

 

 

 

הכלב שמופיע בקלף השוטה ובקלף הירח (מצד שמאל לסרטן) והכלבים שבקלף עשרה מטבעות מייצגים חברות, אנשי סוד, אהבה ללא תנאי, נאמנות, כנות ואמת. הם משקפים צמיחה ואינסטינקטים.

קלף נסיך גביעים קלף מלך גביעים

 

 

הדגים שמופיעים בקלף נסיך הגביעים, ובקלף מלך הגביעים מייצגים ומסמלים רגשות כמו כל חיות המים.

קלף מוות קלף השמש קלף שישה מטות קלף אביר מטות קלף אביר מטבעות קלף אביר גביעים קלף אביר חרבות

הסוס מבין כל בעלי החיים בקלפי הטארוט מופיע בתדירות הגבוהה ביותר. סוסי האבירים מסמלים יוזמה ועבודה קשה, הם יכולים לסמל תמלוגים, הישגים, יציבות, מסעות, כוח וחופש. הם סמל לרוח, לראיית הנסתר ולתנועה קדימה. הסוס בקלף המוות נועד לייצג את אחד מארבעת סוסי האפוקליפסה, והוא סמל למוות.

קלף כוח קלף גלגל המזל קלף העולם קלף מלכת מטות קלף מלך מטות

האריה מופיע בקלף הכוח, בקלף גלגל המזל ובקלף העולם. סמלים של אריה מופיעים על כס בקלף מלכת המטות ומלך המטות. האריה מסמל שליטה, כבוד וכוח, יכולת לכבוש את בעלי חיים. וגם מיניות מתפרצת ואומץ.

קלף מלך מטות

הלטאה שמופיעה בקלף מלך המטות מסמלת את עולם החלום, את האינטואיציה ואת הראייה העל חושית. כמו כן היא מבטאת את המעבר בין העולמות, את החיבור בין תת המודע למודעות, בין החלימה לערות.

 

 

 

 

קלף מלכת מטבעות

הארנבת שמופיעה בקלף מלכת המטבעות מייצגת הצלחה וקשורה גם למיניות ופוריות. היא מייצגת את האימהות ואת ההיבטים הנשיים של העולם הגשמי.

 

 

 

 

קלף הקיסר קלף מלכת מטבעות

הראם שמופיע על כס הקיסר ועל כס מלכת המטבעות מסמל את המנהל הקשוח והרציני, שמחפש יציבות כלכלית.

קלף הנאהבים קלף שבעה גביעים

הנחש מופיע בקלף הנאהבים ובקלף שבעת הגביעים. הוא מייצג פיתוי ומיניות ומסמל התחדשות.

קלף הירח

הזאב מופיע בקלף הירח מימין לסרטן. הוא מסמל מצד אחד ריסון אנושי וריסון אינסטינקטים של בעלי חיים, ומצד אחר מסמל מחשבות ורגשות פרועים, טבעיים, אינטואיטיביים שקבורים עמוק מתחת לפני השטח. הוא מסמל הן אינטואיציה הן שכל ישר בעת קבלת החלטות.

 

 

 

קלף תשעה מטבעות

החילזון מופיע בקלף תשעה מטבעות ומשמעותו הסמלית היא יציבות. חלזונות נושאים את ביתם על גבם, והם סמל לכך שהאדם נושא את ביטחונו בליבו. ביטחון ואושר במקרה זה הם עבודה פנימית, הם גם סמל להתקדמות איטית אך יציבה. ההצלחה באה בקצב של חילזון.

 

 

 

משמעויות היצורים המיתולוגיים בקלפי הטארוט

קלף שני גביעים

הקדוסוס הוא סמל קדום המציג שני נחשים השזורים זה בזה ויוצרים את הספרה שמונה. סמל הקדוסוס הופיע לראשונה בהיסטוריה האנושית סביב 4000-3000 לפני הספירה. הוא מופיע בקלף שני הגביעים. הנחשים מסמלים פיתוי ומיניות, ושני נחשים השזורים זה בזה מסמלים אינסוף.

הכנפיים מסמלות ברכה מאלוהים, משהו קדוש.

הכימרה מופיעה מעל הקדוסוס בקלף שני הגביעים. זו מפלצת מהמיתולוגיה היוונית בעלת ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש, ולפי גרסה אחרת היא מפלצת בעלת שלושה ראשים: עז, אריה ודרקון. בקלף זה רואים אריה וכנפיים. במיתולוגיה היוונית, הקדוסוס הוא זכר, ואילו הכימרה היא בדרך כלל ניקבית. הקלף מייצג את ההיבטים הגבריים והנקביים של אהבה רוחנית, והכימרה שבו מייצגת את האופי המתמשך של מערכת יחסים עם נפש.

קלף שבעה גביעים

הדרקון שמופיע בקלף שבעה גביעים קשור לאוצר, לשמירה על עושר ולאגירה. הוא מסמל את ניצחון הטוב על הרע. לעיתים קרובות מסופרים סיפורי דרקונים כדי להדגיש את כוחה של הגבורה ושל עשיית הדבר הנכון.

 

 

 

קלף גלגל המזל

התן אנוביס שמופיע בקלף גלגל המזל מייצג את האל המצרי אנוביס, והוא קשור למוות. אנוביס מופיע על גלגל המזל כיוון שהוא סמל למוות, שהוא כשלעצמו סמל לגורל.  אין אדם אחד שיכול לברוח מהמוות, כשם שאין אדם היכול לברוח מהגורל.

נחש טייפון שמופיע סביב גלגל המזל אינו נחש רגיל. הוא מייצג את המפלצת טייפון מהמיתולוגיה היוונית, שלא פגש במזלו הטוב אלא הובס בידי זאוס וגורש לטרטרוס, מאבק שמלמד כי המזל מסתובב כמו הגלגל. הסבר נוסף לנחש הטייפון הוא כי זה האל הרע היורד בצד שמאל. הנחש מייצג את כוח החיים הצולל לעולם החומר. בצד ימין של גלגל המזל מתרומם האנאוביס, אל המצרים המצרי שמקבל בברכה נשמות לעולם התחתון, ומעל ההגה יושב הספינקס.

קלף המרכבה קלף גלגל המזל

הספינקס שמופיע בקלף המרכבה ובקלף גלגל המזל הוא יצור מיתולוגי המתואר כשילוב של אריה בעל ראש אדם, ולפעמים הוא מתואר כבעל כנפיים. הוא מסמל את האלוהי, את האצולה, את המיסתורי ואת החוכמה. הוא מייצג ידע וחוזק אך מעלה גם קונוטציות של רוע, משום שהיה טורף באכזריות את כל מי שלא ענה נכון על חידתו.

קלף השטן

בפומט שמופיע בקלף השטן נגזר בחלקו מהאיור המפורסם של אליפס לוי "בפומט" (1855). לשטן יש כפות רגליים של צפרדע או עז. בקלפים שהם לא 'ריידר וייט' הוא יצור חצי אדם חצי עז. הבפומט ייצג במקור את האיזון בין טוב לרע, זכר ונקבה וקשר בין אדם לבעלי חיים, אולם לאחרונה הבפומט נקשר לתורת הנסתר והפך לשעיר לעזאזל לכל הדברים הנחשבים רעים. לשטן יש כנפיים של עטלף או של ערפד, חיה שמוצצת את דם החיים מהטרף שלו, סמל למה שקורה כשנכנעים לרצונות הארציים.

 

 

קלף מוות קלף אס גביעים

פרח הלוטוס מופיע על הדגל בקלף מוות ובבריכה בקלף אס גביעים. הלוטוס צומח במים מלוכלכים ועכורים והוא מחזק ומדגיש את יופיים של הפרחים וטוהרם. הוא מסמל לידה מחדש. בבודהיזם פרח הלוטוס משמש סימן להתחדשות, להתעוררות רוחנית ולהארה, דוגמה מושלמת לאופן שבו בני אדם צריכים לחיות בטוהר. במצרים העתיקה היו שני זנים של פרח הלוטוס. אלה היו הפרחים הלבנים והכחולים. למרות שהזן האחרון היה למעשה שושנת מים הוא עדיין נחשב כצמח לוטוס. הם סימלו את אל השמש, את הלידה מחדש והיצירה. בהינדואיזם הפרח ייצג טוהר, יופי, נצח והתקדמות רוחנית.

לצבעי צמח הלוטוס משמעויות שונות; פרח הלוטוס הכחול הוצג תמיד כמי שפתוח באופן חלקי ומרכז הפרח לא גלוי לעין. והוא מייצג את ניצחון הרוח על פני זו של התובנה, הידע וההבנה. לעומת זאת פרח הלוטוס הלבן מייצג את ההתעוררות, את השלמות הרוחנית ואת הטוהרה. פרחי הלוטוס הלבן נחשבים גם לרחם העולם. הלוטוס הסגול מוצג כפתוח או כניצן, והוא מייצג את השביל האצילי להארה. הלוטוס הוורוד מייצג את בודהה עצמו. לוטוס אדום מצביע על רומנטיקה, אהבה ואמפתיה.

error: