קלפים הפוכים בפתיחה

יש מקרים במהלך פתיחה כשפורסים את הקלפים יוצאים קלפים במנח הפוך, במקרים כאלה אומרים שהקלף הוא קלף הפוך. יש קוראים שנוטים לתת משמעויות שונות לקלפים במצב הפוך קלף "רע" הופך ל"טוב" וההפך "טוב" הופך ל"רע" . לדעתי האישית קלפי טארוט הם ביטוי של מצב, סיטואצית חיים, אירוע ואל לנו להחליט במונחים של טוב או רע, כל אחד מהקלפים מכיל  משמעויות והיבטים מנוגדים ששניהם צריכים לעלות בקריאה כדי להבין את הקלף לעומק.

האם להשתמש במשמעות הפוכה או לא תלוי בקורא הטארוט בדרך כלל בקלפים כשהם מונחים לכיוון קורא הטארוט, נאמר כי הם המיקום הנכון, וכיוון ההפוך כאשר הקלף מונח אופקית כמו שהקלף השני בפריסה הקלטית מונח או כשהקלף פונה אל השואל היושב מול הקורא בקלפים.

איך מפרשים קלפים הפוכים?

במובן הפשוט ביותר אפשר לומר שמשמעות הקלף מתהפכת. כאשר הקלף מתהפך, למשל, בעוד שקלף הצדק מייצג מחויבות ואחריות לחיים, להחלטות ולמעשים של האדם. ראייה בהירה, עשייה שקולה הם שקובעים את הגורל. הצדק הקוסמי נטול פניות, חד וחסר רחמים.

קלף צדק הפוך

העונש אינו מהווה גחמה אלא השבת איזון ניתן לפרש את הקלף הפוך כקלף של העדר מחויבות והעדר אחריות לחיים, להחלטות ולמעשים של האדם. ראייה מעורפלת, עשייה פזיזה הם שקובעים את הגורל. הצדק הקוסמי נטול פניות, חד וחסר רחמים. העונש אינו מהווה גחמה אלא השבת איזון האם אין נתונים אלו מזכירים את קלף השטן?

קלף הקיסרית הפוך

קלף הקיסרית מייצג שגשוג, שפע, נתינה. אם כן הקלף במצב הפוך עשוי לייצג מצבים של מחסור והעדר נתינה. האם אין נתונים אלו מזכירים את הקלפים ארבעה וחמישה מטבעות?  קלף שלוש חרבות מייצג את התוצאה של חוסר ההתמודדות של האדם עם קלף שתי חרבות, למרות האזהרה שיש להתמודד עם המציאות ועם האפשרויות לכישלון האדם נשאר עיוור למצב ועכשיו הוא מתמודד עם התוצאה הקשה והכואבת. האם משמעותו ההפוכה עשויה להתפרש כהתגברות על הכאב או שהאם נתונים הפוכים אלו מזכירים את קלף עשר חרבות?

לפני כמה שנים נפגשתי עם כמה מהקוראים הטובים ביותר בטארוט בישראל. שוחחנו על הטארוט ועלה נושא קלפי הטארוט ההפוכים ונשאלה השאלה: "האם קוראים קלפים הפוכים? האם הם שליליים?" יש אומרים שקלפי טארוט הפוכים מביאים רובד נוסף של עומק ותובנות לקריאות.

  • הקלפים מציעים נקודת מבט מאוזנת לקריאה. לדוגמה: קלף אס מטות שמייצג את רצונותיו של האדם, את היצירתיות והיצריות שבו, מיניות, עשייה, אך חשוב לזכור כשהקלף הפוך שהאש כמו שהיא מחממת היא מכלה והאדם הופך לאדיש. אך האם אין נתונים אלו מזכירים את קלף אביר המטות?
  • קלף טארוט זקוף מייצג אנרגיה מבוטאת חיצונית. כלומר, האנרגיה של קלף טארוט זה באה לידי ביטוי כלפי חוץ אל העולם והיא נחווית בסביבה החיצונית וביחסים עם אנשים ומצבים. קלפי טארוט הפוכים הם אנרגיה פנימית המתבטאת בתוכנו או שהיא פרטית יותר או אפילו סודית. לדוגמה: קלף הקיסרית עוסק בטיפול ועזרה לזולת אך כשהקלף הפוך האדם מטפל בעצמו.
  • קלפי טארוט הפוכים יכולים לעיתים להצביע על חוסר איזון באנרגיה. כלומר, יש יותר מידיי או מעט מידיי מהאנרגיה. לדוגמה: קלף מלכת המטות אחד מהביטויים שלה שהיא מייצגת אדם בטוח בעצמו שנהנה ממצבים חברתיים. עם זאת, איך זה נראה כשיש אנרגיה רבה מידי או מעטה מידי?

אולי היא בטוחה יתר על המידה כמו בקלף השטן ושולטת ברמה שפוגעת בסביבה, במיוחד במסגרות חברתיות או שאולי היא פרח קיר שאין רואים אותה.

  • ירידה בעוצמה האנרגטית של הקלף, או שהקלף מתרחק מהאנרגיה שלו. דוגמה לכך יכולה להיות אם יצא בקריאה קלף תשע חרבות כשהקלף זקוף, הפירוש הוא סיוטים, חרדה, וסערה פנימית. כאשר הקלף הפוך, הוא עשוי להתפרש שאכן חווית לאחרונה את כל הכאב שמופיע בקלף זה, אך לאט לאט אתה רואה ומוצא את הדרך להתאושש כמו בקלף עשר החרבות.
  • אנרגיה נכנסת או אנרגיה נסוגה כשהקלף זקוף, האנרגיה הנכנסת לחיי של האדם. אם אם הקלף הפוך האנרגיה של הקלף נסוגה מחיי האדם. לדוגמה: עשר מטבעות הוא קלף של שפע כשהקלף הפוך אנרגיית השפע עוזבת את חייו של האדם כמו בקלף חמש מטבעות.

עכשיו, כשיש כל כך הרבה דרכים שונות לפרש קלף טארוט הפוך, אתם בוודאי מגרדים את הראש ותוהים "איך לכל הרוחות אני אדע באיזו שיטה להשתמש ומתי ?!" ניתן להחליט לפני הקריאה שכל הקלפים ההפוכים הם חסימות והיקום ישלח את הקלפים ההפוכים המתאימים בקריאה. לעיתים האינטואיציה עשויה להנחות לפרשנות ספציפית.

אם כן מדוע חלק מקוראי הטארוט נמנעים מהסבר לקלפים הפוכים?

הסיבה היא שכל קלף מהווה ביטוי אנרגטי מסוים במסע השוטה בדרכו להארה ולכל שיעור בחיים יש קלף מתאים ואם היקום היה מעוניין "להוריד" מהאנרגיה של הקלף היה עולה קלף אחר שמתאים לסיטואציית החיים של האדם.

 

error: