קופידון ופסיכה

קופידון ופסיכה: סיפור אהבת הנפש במיתולוגיה היוונית

קופידון ופסיכה הם דמויות המיתולוגיה היוונית. פסיכה היא נערה יפה הצעירה מבין שלוש אחיותיה האנשים סביבה העריצו אותה וכינו אותה "ונוס החדשה". ממה שעורר את קנאתה של ונוס, מאחר והיא לא הבינה מדוע בני האדם זונחים את מזבחיה ועולים לרגל כדי לחזות בבת אנוש, שיופיה יתפוגג עם זקנתה בעוד שיופיה שלה נצחי. יופיה הרב של פסיכה הרתיע את מעריציה מלשאת אותה לאישה. הוריה שחששו שביתם לא תנשא פנו לאוראקל של אפולו, וזה דרש מהם להשאירה  על ראש צוק, כיוון שנגזר עליה להנשא למפלצת נוראה דמוית נחש.‏

ונוס, דרשה מקופידון, בנה, לרדת למקום בו ננטשה פסיכה ולגרום בעזרת חצי הזהב שלו לכך שהיא תתאהב באיש מכוער. קופידון יורד לבצע את בקשתה של אימו אך מתבלבל מיופיה של פסיכה ונפגע מחיציו שלו, ומתאהב בה בעצמו, ולוקח אותה השמימה מראש הצוק עליו הופקרה, אל ארמונו.

כדי שלא תגלה את זהותו האמיתית, קופידון אוסר על פסיכה להביט בו, וכך הם חיים בארמונו מפואר של קופידון. המפגש בין בני הזוג מתרחש כל לילה, כאשר קופידון מגיע למיטת הזוג ומענג את פסיכה בעדינות ובאהבה מלאת רוך. למרות שפסיכה לא רואה את בן זוגה היא מלאה באהבה והערכה אליו. קופידון סובב סביב אהבתו , מה שגרם לו למתן את מעשי השובבות שלו הוא הניח לאלים (ובמיוחד לזאוס). הפסיק לירות בהם את חיציו, שגרמו להם להתאהב בבני האדם ובכך מנע מבוכה רבה באולימפוס.

פסיכה המתגעגעת לבית אביה מבקשת את רשותו של קופידון לבקר הוא מניח אותה על הצוק והיא פוגשת את אחיותיה ומספרת להן על חייה. אחיותיה הקנאיות משכנעות את אחותן הקטנה שמדובר במפלצת, המעוניינת לאכול את הילד אשר פסיכה נושאת בקרבה. הן מציעות לה כי בלילה, כשבעלה ירדם עליה לרצוח אותו, וכך יפול בחלקן העושר הרב שנמצא באותו משכן אלים, בו מתגוררת אחותם.

פסיכה חוזרת אל ארמונו של קופידון ובלילה מדליקה את הנר להפתעתה היא אינה רואה מפלצת אלא גבר יפה תואר, שיערו מוזהב, גופו כליל השלמות, ישן וכנפיו מונחות על גבו בלא תנועה והיא מזהה את האל קופידון.

מתוך בהלה ותדהמה היא מפילה את הנר והשעווה הרותחת פוצעת את כנפיו של קופידון שמתעורר וכהרף עין נס מהמיטה בכוחותיו האחרונים. פגוע פיזית ונפשית, מהבגידה של פסיכה, הוא חוזר לאימו. ונוס דורשת נקמה (חמות או לא חמות).

פסיכה מבקשת מוונוס לחזור לאהובה קופידון, היא נדרשת לעבור סדרה של מבחנים אותם היא עוברת בהצלחה הן בעזרתם של האלים הן בשל טוב ליבה ותמימותה, אך כוחה ותקוותה הולכים ופוחתים. כאשר היא נכשלת במבחן האחרון ומתה קופידון מגיע ומציל אותה ממוות. כל האלים מנסים לשכנע את ונוס כי פסיכה היא נערה ראויה לבנה, למרות שהיא בת אנוש, ואם בנו. ביתם של פסיכה וקופידון נקראת עונג.

סיפור האהבה מסתיים עם נישואיה של פסיכה לקופידון וקבלתה אל בין האלים. פירוש שמה של פסיכה הוא נפש, ולכן מהווים קופידון ופסיכה את הזיווג המושלם בין אהבת גוף לאהבת נפש.

קופידון ופסיכה

קלף שני גביעים

שני גביעים יופייה של פסיכה מעורר את קנאתה של ונוס, לכן היא ביקשה מקופידון לגרום לפסיכה להתאהב ביצור מכוער. קופידון, כמו כל ילד ממושמע, עמד לעשות את אשר אימו ציוותה, אך התאהב בעצמו בפסיכה.  כדי שהיא לא תדע מי הוא אהובה היא נדרשת שלא לראות את פניו. זהו קלף המייצג את האהבה העיוורת. את המוכנות לוותר למען האהבה, את הרצון לראות את השלם והמושלם. והעיוורון כלפי החסרונות.

 

 

קלף שלושה גביעים

שלושה גביעים פסיכה חיה בארמון, מוקפת בעושר, פינוקים ובגבר שמעניק לה אהבה, רכות ועונג. פסיכה מלאת אושר ושמחה למרות שקיימות שתי מגבלות אין היא יכולה לראות את בן זוגה, קופידון רוצה שהיא תאהב אותו בזכות עצמו ולא בזכות היותו אל. אסור לה לעזוב את הארמון מחשש שתפגוש את אימו וזו תהרוג אותה. הקלף מייצג שמחה חגיגה, גם אם לא כל הפרטים ידועים.

 

 

 

קלף ארבעה גביעים

ארבעה גביעים אהבתם של פסיכה וקופידון התעצמה והתחזקה, אך פסיכה החלה להתגעגע למשפחתה. היא חזרה לבית אביה ושם סיפרה שהיא מאושרת, אך אחיותיה סיפרו לה שלא עם גבר אהוב היא התחתנה, אלא עם נחש מכונף. והספק החל לכרסם בה והיא שאלה את עצמה, מיהו אהובי? זהו קלף טארוט של ספקות שפוגע בשמחה קלף זה בא להזהיר את השואל שלא להכנע לספקות.

 

 

 

קלף חמישה גביעים

חמישה גביעים פסיכה חוזרת עם קופידון לארמון אך ליבה מלא ספקות היא מחליטה בלילה לבדוק מי הוא אהובה, כשהיא מגלה כי זהו קופידון אל האהבה היא נבהלת ובניסיון לברוח היא שופכת חלב רותח על כנפיו. קופידון נפגע ונבגד אומר לפסיכה "במקום בו אין אמון, אין אהבה". הוא עוזב את פסיכה, שנשארת מיואשת בארמון. הקלף מייצג יאוש, הוא מייצג את הצורך לגלות את האמת, ואת הפחד מהגילוי. אין זה משנה אם השואל יגלה אמת אוהבת או אמת כואבת כך או כך לאחר גילוי האמת ניתן להתמודד עם כל שאלה או אתגר.

 

 

קלף שישה גביעים

שישה גביעים פסיכה לא רצתה לחזור לביתה אך גם לא יכולה הייתה להשאר בארמון שכן הזיכרונות המשותפים לה ולקופידון הכאיבו לה. היא חוזרת ויושבת על הסלע ומחכה. למרות שקופידון לא חוזר היא מחליטה לתקן את הטעות שעשתה. קלף שמייצג את האפשרות לתקן את העבר. קלף שמייצג הזדמנות שנייה.

 

 

 

קלף שבעה גביעים

שבעה גביעים פסיכה פונה לוונוס, זו כועסת אך נותנת לפסיכה שלוש משימות, למרות הקושי במשימות, פסיכה עומדת בהן. הקלף מייצג חלום שהופך למציאות מתוך העשייה של השואל. יש מקרים בהם כשמופיע קלף זה לאם החתן קשה לשחרר את בנה לטובת כלתה.

 

 

 

קלף שמונה גביעים

שמונה גביעים ונוס המתוסכלת שולחת את פסיכה למשימה אחרונה היא מבקשת ממנה שתרד לשאול ותשאיל מפרסיפונה את הפודרה של היופי והנעורים הנצחיים שלה. אף אדם לא נכנס לשאול וחזר משם. אך פסיכה המאמינה באהבה שלה מאפשרת לדברים לקרות. הקלף מייצג את הפסקת המאבק הן פסיכה הן השואל יודעים שאין מה לעשות יותר וצריך לשחרר. אומרים שכשאישה משחררת גבר היה והוא אוהב אותה הוא יחזור היה ולא חזר מעולם לא היה שלה. ויתור אינו מהווה תבוסה, ויתור, שתיקה הם לפעמים התגובה הנכונה.

 

 

קלף תשעה גביעים

תשעה גביעים פרסיפונה, אלת השאול נרגשת מסיפורה של פסיכה מאפשרת לה להכנס ולצאת ללא פגע ואף משאילה לה את הפודרייה. פסיכה שאינה יודעת כי רק לאלים מותר להשתמש בפודרייה פדרה את עצמה ונרדמה לנצח. קופידון מגלה את מאמציה של פסיכה משתחרר מאחיזתה של אימו ומציל אותה. קופידון מבקש מזאוס להשיא אותם. בתמורה קופידון לא יעולל תעלולים עם חיציו שיגרמו מורת רוח לאלים. הקלף מייצג התגשמות של משאלה. קלף של הצלחה אישית קלף של הגשמה זהו קלף המייצג את הפרידה של הבן מאימו.

 

 

קלף עשרה גביעים

עשרה גביעים קופידון ופסיכה חוזרים למחרת כדי להתחתן ומגלים כי ונוס נמצאת ליד זאוס. קופידון יוצא להגן  על פסיכה, אך זאוס מבטיח לו את ברכת האלים ואת ברכת אימו. פסיכה נדרשת להפוך לאלה, ותפקידה הוא אלת הנפש. הקלף מייצג את המקום של השואל, שבו הוא הגיע לשלב שמשאלותיו מתגשמות ועליו לדעת לשמור על האושר הזה.

error: