טירות בטארוט

ההגדרה המקובלת של טירה היא מקום מגורים פרטי מבוצר. החידוש בטירות שהחלו להיבנות בימי הביניים היה שהביצורים לא נועדו להגן על אוכלוסייה שלמה אלא נבנו בידי שליטים פאודלים מקומיים כדי להגן על עצמם או על מלכיהם.

התכלית העיקרית של הטירה הייתה כמרכז צבאי ומנהלי. הטירה נועדה להגן על יושביה אולם היא גם הייתה כלי התקפי ולעיתים קרובות שימשה כמפקדה אזורית ממנה יכל הצבא לצאת להתקפות בשטח אויב.

הטירות האירופאיות החלו להיבנות במאה ה-9 האצילים בנו טירות כדי לשלוט על הטריטוריה שלהם ולשמש כבסיס לצבאותיהם. במהרה הטירות החלו לשמש כמרכזי שלטון מקומיים וכסמלי כוחם של השליטים. הטירות המוקדמות ניצלו מאפייני הגנה טבעיים כגון הרים או נהרות ולא היו בהם המגדלים או חרכי ירי שהפכו מאוחר יותר לסממנים המזהים של הטירות, אלא התבססו על מגדל עוז מרכזי. בסוף המאה ה-12 ותחילת המאה ה-13 החלה להתפתח גישה מדעית להגנות הטירה שהובילה להוספה של מגדלים וצריחים רבים לחומות  לא כל מאפייני הארכיטקטורה של הטירה נועדו למטרות צבאיות אלא לעיתים נועדו לשמש כסמלי כוח וגדולה. רק החל מהמאה ה-13 נוספו לחומה גם חרכי ירי לקשתים, שכן לפני כן היה חשש שהם יפגעו בחוזקה של החומה.

לקראת סוף ימי הביניים הטירות החלו לאבד את חשיבותן ההגנתית בעיקר בשל התפתחותם של תותחים שהיו חזקים מספיק כדי לפרוץ את ביצוריהן. כתוצאה מכך התכלית העיקרית של הטירה החלה להיות כמקום מגורים וכמפגן כוח. כמו כן האסתטיקה של הטירה החלה להיות חשובה יותר מביצוריה שכן גודלה ומראה החיצוני החלו לשקף את יוקרתו וכוחו של יושבה. אף על פי שהטירות עדיין יכלו להגן מפני התקפות פשוטות הן החלו להיות מוחלפות על ידי אחוזות וארמונות.

הטירה הייתה מוקמת בדרך כלל על גבעה שטוחה, שנקראה בצרפתית ובאנגלית Motte  כדי שהגישה אליה תהיה קשה לאויב. לעיתים הגבעה הייתה טבעית אולם במרבית המקרים היא הייתה מעשה ידי אדם. חפירת האדמה לצורך יצירת הגבעה יצרה חפיר מסביבה, ששימש גם הוא כאמצעי הגנה ולעיתים גם מולא במים. הגישה לטירה שעל הגבעה הייתה בדרך כלל באמצעות גשר מתרומם או גשר אבן שנפרש מעל לחפיר.

המצודה שלה צורה פאלית ומבחינה סימלית היא הגבר, העוצמה, הכוח נקראת גם מגדל עוז היא המבנה הפנימי בטירה, בדרך כלל מגדל גדול בעל קירות עבים במיוחד שנבנה על הגבעה המבוצרת ובו התגורר בעל הטירה השליט, משפחתו ואורחיו. המצודה היוותה את החלק החשוב והמאובטח ביותר בטירה הפיאודלית. אם פרץ האויב את כל אמצעי ההגנה של הטירה, המתגוררים בטירה יכלו להתבצר במצודה, שאליה היה קשה מאוד לפרוץ.

מחוץ למצודה הייתה חצר פנימית באנגלית Bailey  מתייחסת גם לקירות ולתאים, המשקפים את הנשיות, ההגנה והחיבוק ובה ניתן היה למצוא את מגורי החיילים והמשרתים, אורוות, בתי מלאכה ומחסנים. בדרך כלל ניתן היה גם למצוא בה מקור מים כגון באר או בור מים. בחצר הייתה אספקה שהספיקה לזמן רב במקרה של מצור.

טירות בטארוט מסמלות הן את הפן הגברי העוצמה והכוח (המצודה) הצריח של המצודה מסמל מודעות גבוה ושאיפה לתובנות רוחניות  הן את הפן הנשי ההגנה והחיבוק (החצר הפנימית החדרים והקירות). הטירות סימלו חוזק הגנה ביטחון ומפגן כוח, יוקרה ועושר, שלווה ויצירה.

היכן ניתן למצוא טירות בטארוט?

קלף המרכבה

קלף המרכבה עוצמתו של הרכב מועצמת בזכות הטירה שברקע, הוא אומנם עזב אותה כחלק מהמסע אך הוא לא זקוק לביטחון הפיזי כי קיים בו ביטחון פנימי.

 

 

 

 

קלף אס מטות

קלף אס מטות הטירה מסמלת את הרצון של האדם לבית למשפחה.

 

 

 

 

 

קלף שני מטות

קלף שני מטות הטירה מסמלת הגנה זהו השלב בו האדם לומד והוא זקוק למקום בטוח בו יוכל לממש את לימודיו.

 

 

 

 

 

קלף ארבעה מטות

קלף ארבעה מטות הטירה מסמלת חיים יציבים ובטוחים מאמצים שנשאו פירות.

 

 

 

 

 

קלף עשרה מטות

קלף עשרה מטות הטירה מסמלת את השאיפה של האדם לבית, משפחה ועשייה ללא מתח

 

 

 

 

 

קלף שלושה מטבעות

קלף שלושה מטבעות הטירה מסמלת שפע, יוקרה ועושר, יצירה והערכה של הסביבה ליופיה של הטירה.

 

 

 

 

 

קלף ארבעה מטבעות

קלף ארבעה מטבעות הטירה מסמלת את השפע הקיים בחיים, אך היא בגבו של האיש והוא אינו רואה אותה והוא נאחז בפחד ברכוש שלו.

 

 

 

 

קלף שישה מטבעות

קלף שישה מטבעות הטירה מסמלת את עושרו ועוצמתו של הסוחר הוא חי בביטחון ולכן הוא יכול לחלק מתנות לעניים.

 

 

 

 

 

קלף שמונה מטבעות

קלף שמונה מטבעות הטירה מסמלת את ההשיג שמגיע לאחר עבודה קשה ומאומצת.

 

 

 

 

 

קלף עשרה מטבעות

קלף עשרה מטבעות הטירה מסמלת הצלחה פנימית וחיצונית המשכיות של הישגים ופיריון.

 

 

 

 

 

קלף תשעה מטבעות

קלף תשעה מטבעות הטירה מסמלת את השפע שנצבר מצביעה על חיים יציבים, בטוחים ופוריים.

 

 

 

 

 

קלף מלך מטבעות

קלף מלך מטבעות הטירה מסמלת הגנה ושפע, קיימת הפגנה של עושר ומעמד חומרי.

 

 

 

 

 

קלף חמישה גביעים

קלף חמישה גביעים הייאוש שולט והטירה הרחוקה מסמלת את מה שיש לאיש אך הוא אינו רואה אותו. לאיש יש שפע, ביטחון, שלווה ויצירה.

 

 

 

 

קלף שישה גביעים

קלף שישה גביעים החצר הפנימית בטירה מסמלת הגנה זהו שלב בתהליך שבו קיים שיעור שחוזר על עצמו אך הפעם הוא נעשה בסביבה מוגנת.

 

 

 

 

קלף שבעה גביעים

קלף שבעה גביעים הטירה המסמלת  את המודעות של האדם לכוח ולהשפעה שיש לאשליה ולחלומות על חייו.

 

 

 

 

 

קלף עשרה גביעים

קלף עשרה גביעים הטירה קטנה היא מסמלת אושר מהקיים. ההישגים החומריים פחות חשובים מההישגים הרוחניים והרגשיים.

 

 

 

 

 

קלף שמונה חרבות

קלף שמונה חרבות הטירה מרוחקת ונמצאת בגבה של האישה שעיניה מכוסות היא מעידה על ביטחון ושייכות אך גדר החרבות אינה מאפשרת גישה לאותו ביטחון ושייכות.

 

 

 

 

השאלה הנשאלת היא איזו טירה קיימת בדימיון שלך? איזה סוג של טירה בנית לעצמך? פיזית ורוחנית. הקמת קירות כדי להרחיק אנשים מבחוץ? או איפשרת לאנשים סביבך להיות בסביבה מוגנת? האם יש לך שומרים במגדלים? מנהרות סודיות למילוט? האם הטירה שלך מלאה בשפע של מים ומזון? וחשוב ביותר איזה שליט אתה? מוערך, מיטיב, סבלני או דיקטטור חסר רחמים.

לסיכום

בשבעה עשר קלפים מתוך שבעים ושמונה קלפי טארוט אנו מוצאים טירות לכן סמל זה מהותי מאוד הצורך בחוזק בהגנה בביטחון ובמפגן של כוח, ביוקרה ובעושר, בשלווה וביצירה הביאו את פמלה קולמן סמית לצייר כל כך הרבה טירות בקלפי הטארוט.

 

error: