פנטגרם: פירוש הסמל

מהו הפנטגרם?

פנטגרם הוא צורה גאומטרית של כוכב בעל חמישה משולשים זהים. המילה "פנטגרם" מגיעה מהמילה היוונית פנטגרמון שמשמעותה היא "חמישה קווים". הפנטגרם הוא אחת מהצורות הגאומטריות שבהן מתגלה באופן טבעי יחס הזהב.

פנטגרם

הפנטגרמות החלו לשמש בצורה סמלית כבר ביוון העתיקה ובבבל, לפנטגרם יוחסו יכולות כישוף. הן משמשות עד היום כסמל של אמונה בידי המכשפים המודרניים, כפי שנוצרים משתמשים בצלב, ויהודים משתמשים במגן דוד.

השימוש הידוע הראשון בצורה של הפנטגרם נמצא כבר בכתבים של מסופוטמיה בסביבות 3000 לפני הספירה. הפנטגרם השומרי ששניים מהקודקודים שלו פונים כלפי מעלה שימש למספר מילים. בפנטגרם של הבבלים, לשינוי במיקום של הקודקודים הייתה משמעות אסטרולוגית, הקודקודים מייצגים את חמשת הכוכבים הידועים בימים ההם צדק, חמה, מאדים, שבתאי, ונוגה, מלכות גן העדן נמצאת מעל. בתרשימים שומריים המוקדמים הפנטגרם שימש למילים פינה, זווית. יש האומרים כי הוא מקושר למלך שלמה.

הפנטגרם מקושר לכוכב נוגה, ולאלה ונוס שמייצגת כוכב זה. קשר זה נובע מגילויים של אסטרונומים בתקופה הקדומה, הם גילו שנוצרת צורה שדומה לפנטגרם שמורכבת בין השאר מכוכב נוגה. הפנטגרם מקושר גם לאל הרומאי לוציפר, ששימש כאל הבוקר והידע.

הפנטגרם שימש כסמל נוצרי המסמל את חמשת החושים, הם השתמשו בפנטגרם גם כדי לסמל את חמשת פצעי הצליבה של ישו.

הפיתגוראים קראו לפנטגרם היגיאה שפרושה בריאות. זהו שמה של אלת הבריאות היוונית היגיאה נכדתו של אפולו אל השמש. הם ראו בפנטגרם שלמות מתמטית. הפנטגרם מספרו של אגריפה כפי שהשתמשו בו הפיתגורים, עם אותיות ביוונית בקודקודיו. הפנטגרם הפיתגוראי העתיק צוייר עם שני קודקודים שפונים לכיוון מעלה.

פנטגרם חמשת הקודקודים שימש גם את הנאו-פיתגוראים בימי הביניים כדי לייצג את חמשת היסודות הקלאסיים:  מים, אדמה, אש, אוויר ונשמה. הקודקודים סומנו באותיות היווניות υ-γ-ι-ε-α הסדר עם כיוון השעון או נגד כיוון השעון, ומיקומו של הקודקוד הראשון יכולים להשתנות.

היינריך קורנליוס אגריפה אסטרולוג ואלכימאי גרמני, זיהה שהאותיות בהם השתמשו הפיתגוראים הם למעשה האותיות הראשונות של חמשת היסודות.

pentagram levi

ביהדות הפנטגרם היה אחד הסמלים של ירושלים בין השנים 300 ל-150 לפני הספירה. הפנטגרם מופיע על ידיות קנקנים מהתקופה החשמונאית. ניתן למצוא את הפנטגרם מצויר בבתי כנסת ועל מצבות בימי הביניים באירופה. הזיהוי של מגן דוד עם היהדות החל בימי הביניים. בשנת 1354 העניק הקיסר קארל הרביעי ליהודי פראג את הזכות להרים דגל. היהודים בחרו בסמל של מגן דוד עד אז ניתן היה למצוא ציורי פנטגרם ליד ציורי מגן דוד ללא הבדל בין הסמלים.

הפנטגרם מופיע על מגנו של סר גאווין בפואמה מהמאה ה 14 הנקראת "סר גאווין והאביר הירוק". חמשת הקודקודים של הפנטגרם מקבלים משמעויות שונות: כל קודקוד מיצג את אחד מחמשת החושים, כל קודקוד מיצג את כל אחת מחמש האצבעות, כל קודקוד מיצג את חמשת התענוגות של מריה מילדה ישו והם הבשורה על לידתו של ישו, לידת ישו, דחייתו של ישו בידי העם, עלייתו של ישו לשמים ועלייתה של מריה הקדושה לשמים, ואת חמשת התכונות החשובות שיש לאביר ושגאווין רוצה לייצג: כנות, חברות, טוהר, אדיבות וחמלה.

הפנטגרם ייצג את ארבע רוחות השמים, הקודקוד החמישי שפונה כלפי מעלה ומייצג את הרוח, את הנשמה.

בפולקלור הגרמני מכונה הפנטגרם מחומש בפואמה זו שנכתבה בידי גיתה בפאוסט (1808) מוזכר המחומש הכוונה היא לפנטגרם, והוא מונע ממפיסטופלס לצאת מהחדר מאחר והאמונה הייתה שהפנטגרם מכושף. חשוב לשמור את דמות הכוכב בעל חמש הנקודות תמיד זקוף, כשהמשולש העליון מצביע אל השמים, שכן הוא מקום מושבו של החוכמה, ואם הכוכב מתהפך, הסטייה והרוע יהיו התוצאה.

מֵפִיסְתֹפֶל:

הֶן לִי לְהוֹדוֹת מַעְצוֹר קָטָן

מוֹנַע אוֹתִי מִצֵּאת לַחוּץ,

זֹה רֶגֶל דְּרוּדוֹת עְלֵי הַמִּפְתָּן

פָאוּסְט:

הַמִפְּנֵי הַמְחֻמָּש הַלָּזֶה תָּקוּץ?

הֵי, הַגִּידָה-נָא לִי, בֶּן הַשַּׁחַת,

אֵיךְ נִכְנַסְתָּ, אִם זֶה אוֹתְך מְעַכֵּב

רוּחַ גֵּא כָּזֶה, אֵיך נָפַל בַּפָּחַת?

מֵפִיסְתֹפֶל:

הִסְתַּכֵּל יָפֵה לֹא עָשּׂוּי הוּא הֵיטֵב:

הַזָּוִית הָאַחַת, כְּלַפֵּי חוּץ הַנּוֹטָה,

הִיא כְּפִי שֶׁתִּרְאֶה, פְּתוּחָה מִקְצָתָהּ.

פאוסט מתוך תרגום של יעקב כהן, הוצאת שוקן, תש”ג

כפי שניתן לראות בפואמה הכתובה מעלה באמצע המאה ה -19 התפתחה הבחנה נוספת לגבי ההדרך בה מצוייר הפנטגרם. עם קודקוד אחד כלפי מעלה הוא תיאר את השליטה של הרוח על ארבעת היסודות של החומר, והוא סימל טוב,  הסופר אליפהאס לוי קרא לפנטגרם רע בכל פעם שהסימן הופיע בדרך אחרת. כאשר הקודקוד הפוך ופונה כלפי מטה ושני קודקודים מופנים כלפי מעלה, הוא סימל את הרשע את השטן המושך כוחות מהשאול ממחיש את ניצחון החומר על הרוח. הפנטגרם כאשר הוא הפוך, הוא הסימן לקסם השחור.

chinese pantagram

 

בסין חמשת השלבים של וו שינג הם חמשת היסודות במסורת הסינית עץ, אש, אדמה, מתכת ומים יוצרים פנטגרם. הם דומים ליסודות היווניים הקדומים, עם דגש על השינוי המעגלי שלהם.

gold pentagram

בנצרות של תקופת הרנסנס, נמצא ההפנטגרם כסמליות של הידע הנסתר המודרני. השימוש העיקרי שלו הוא המשך לשימוש הבבלי הקדום והוא נועד כדי להגן מפני כוחות הרשע. אליפסה לוי טען כי "הפנטגרם מבטא את שליטתו של המוח על האלמנטים, כאשר מתשמשים בפנטגרם מכריחים את השדים של האוויר, את רוחות האש, את רוח הרפאים של המים ואת רוחות האדמה, להשאר רדומים. ולאפשר לנשמה לרוח לשלוט.

ברוח זו של תקופת הרנסנס מסדר שחר הזהב פיתח את השימוש של הפנטגרם בטקסים שונים. הוא משמש עדיין את מי שתרגל את קסם שחר הזהב.

אליסטר קראולי השתמש בפנטגרם בת'למה: פנטגרם שלילי, הפוך מייצג את הירידה של הרוח לחומר, קראולי התנגד לחבריו הוותיקים במסדר שחר הזהב, אשר, בעקבות לוי, ראו בו סמל לרשע קראולי קשר אותו לניצחון החומר על פני הרוח.

ב-1909 פרסם ארתור אדוארד ווייט את מערכת קלפי הטארוט שיצר יחד עם פמלה קולמן סמית שאיירה את הקלפים בהנחייתו. כידוע וייט היה חבר הן ב "מסדר השחר המוזהב" הן ב "אגודת צלב הוורד" של אנגליה. לאחר שהיה חבר בשני מסדרים אלו הקים וייט את מסדר "אחוות צלב הוורד", אגודות סתרים אלו פעלו באנגליה בסוף המאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים, ומערכת הטארוט שלו מעוצבת לפי עקרונות המסדרים, תורותיהם וסמליהם. חשיבותה של החפיסה נובעת מכך שזו הייתה הפעם הראשונה בה התגלו עבודות המתארות סמלים ממסדרי הסתרים בפני אנשים חיצוניים שלא היו שייכים למסדר.

בקלפים ניתן למצוא את הפנטגרם בסדרת המטבעות ופנטגרם הפוך בקלף השטן. פנטגרם נאו-פגניסטי מסמל את ארבעת היסודות הקלאסיים, ואת היסוד החמישי באמונה הנאו פגניסטית הנפש העיגול שמקיף את הפנטגרם מאחד את כל היסודות כדי להביאם להרמוניה. נאופגניסטים רבים, בעיקר המכשפים החדשים משתמשים בפנטגרם כסימן של תקווה, בדומה לסמלים של דתות אחרות.

שטניסטים משתמשים בפנטגרם פיתגורי שני קודקודים שפונים לכיוון מעלה, בדרך כלל כשהוא מוקף בשני עיגולים, טרטרוס, משמעותו גיהנום בטרמינולוגיה הנוצרית הכוונה למקום בו המלאכים שנפלו כבולים בשלשלאות. האותיות ביוונית עתיקה של הפיתגוראים מוחלפות באותיות עבריות שיוצרות את השם "לויתן". שטניסטים משתמשים בפנטגרם כסימן למרידה.

הייכאל

הסמל הרשמי של הדת הבהאית הוא הכוכב המחומש הפנטגרם, המכונה "הייכאל", "היכל", "מקדש". ההיכאל שהוא כוכב מחומש, בהאא אללה אימץ את הסמל והוא נקבע כסמל באבי בידי הבאב, הוא נהג לכתוב מכתבים, תפילות וכתבים אחרים בצורת כוכב ההייכאל מסמל את גופם של הנביאים המכונים ה"ההתגלמות".

פנטגרם דגל מרוקו

שימוש מודרני נוסף לפנטגרם נמצא  בדגלים לאומיים. הדגל של מרוקו, בדגל זה הפנטגרם מייצג את הקשר בין האל למדינה. אתיופיה אף היא אימצה את סמל הפנטגרם על הדגל שלה. יש הטוענים שהפנטגרמים בשני הדגלים של מרוקו ושל אתיופיה הוא למעשה הסמל של שלמה המלך.  על הדגל של העיר ההאקסברגן ההולנדית מופיע מחומש.

פנטגרם הדגל הדרוזי

הדגל הדרוזי מסמל ומייצג את האמונה הדרוזית. ישנן שתי צורות שונות לדגל הדרוזים. האחת מלבנית והאחרת, דגל בצורת כוכב בעל חמישה קודקודים הפנטגרם. הוא צבוע בחמישה צבעים שונים המסמלים: אדום גבורה, אומץ ואהבה. צהוב ידע, הארה וחיטה. ירוק אדמה וטבע. כחול סבלנות, סלחנות, אחווה, שמים ומים. לבן שלום וטוהר.

גם סמלה של הקבוצה הטרוריסטית המרקסיסטית-לניניסטית הבריגדות האדומות, היה פנטגרם, וכן סמלה של הקבוצה הטרוריסטית המרקסיזם לניניסטית באדר מיינהוף היה פנטגרם.

error: