אורית של רפאל

מאמרים

פיתגורס

18 יוני, 2014

פיתגורס 582 לפנה"ס בקירוב- 496 לפנה"ס בקירוב היה פילוסוף ומתמטיקאי יווני נחשב לממציא המתמטיקה, מחבר לוח הכפל ומשפט פיתגורס. מייסד האסכולה הפיתגוראית.

פיתגורס נולד באי סאמוס, בן לסוחר מצור בשם מנסכרוס ולאם ילידת המקום. עזב את העיר בצעירותו, והחל במסעותיו ביוון, ביקר בכרתים ובספרטה.

פיתגורס חזר לסאמוס. ניסה להקים בית אך בשל דעותיו הליברליות הוא אולץ לגלות מן המקום.

בשנת 529 לפנה"ס התיישב בקרוטון שבדרום איטליה, והקים את האסכולה הפיתגוראית. הפיתגוראים האמינו כי ניתן לתאר את כל העולם ביחסים מתמטיים בין מספרים טבעיים, האמינו בחיים של פשטות המוקדשים לעיון והתבוננות, ובצמחונות. ה תלמידים מבני האצולה המקומית, שכללה גברים ונשים כאחד - החלטה יוצאת דופן בתרבות היוונית, שבה נשים מעטות מאוד עסקו בלימודים גבוהים.

חברי האגודה הקפידו על אימון גופני, קריאה לימוד פילוסופיה, מתמטיקה, אסטרונומיה ומוזיקה וכן תזונה נכונהגם כאן בשל דעותיו הליברליות קמו לו מתנגדים ובית הספר הוצת ורבים נהרגו,ושוב  נאלץ פיתגורס לגלות למטאפונטום, שם נשאר עד מותו.

לאחר מותו תיאנו, בתו של מדען, מתמטיקאית ופילוסופית שהייתה אשתו של פיתגורס  את ניהול בית הספר. תיאנו, הייתה צעירה מפיתגורס בכ-36 שנה, והייתה אחת מתלמידותיו הבולטות. אמרים שחלק מההישגים המיוחסים לפיתגורס היו שלה, מעמדן של הנשים באותה תקופה כמו גם הנוהג לחתום את עבודות התלמידים בשם מורם, גרמו לכך שהן יוחסו לפיתגורס.

לא השתמרו כתבים שניתן לייחס לפיתגורס. שיטת הלימוד הפיתגוראית התבססה על שאלות ותשובות.

פיתגורס היה זה שטבע את המושג "פילוסוף". למרות שלא היה הפילוסוף הראשון, הוא היה הראשון שכונה בשם זה. על-פי השקפתו, קיימות שלוש דרכי-חיים שאדם יכול לבחור בהן:

החיפוש אחר התענוגות הגשמיים.

החיפוש אחר הכבוד והתהילה.

החיפוש אחר החוכמה.

צורת החיים האחרונה, הפילוסופיה (מילולית: אהבת-החוכמה), היא הראויה ביותר לחיות על-פיה. פיתגורס תפס את הפילוסופיה כדרך חיים.

הפיתגוראים אמרו שהמספר עומד מאחורי התופעות המספרים נמצאים בתוך הדברים כפי שהאל נמצא בתוך כהן בקכוס.

פיתגורס ראה את הנפש כישות נפרדת מהגוף, שעוזבת אותו לאחר המוות ועשויה להתגלגל בגופים אחרים, של בני אדם או בעלי חיים נוספים. לכן חברי הקהילה הפיתגוראית בחרו ביחס מתחשב כלפי בעלי חיים, והקפידו על תזונה צמחונית.

לאחר מותו נחלקו הפיתגוראים לשני מחנות. האחד דבק בהוראותיו של פיתגורס, והמחנה האחר, המתמטיקאים, הרחיבו את תחום לימודיהם לתחומים נוספים: גאומטריה, תאוריה של המוזיקה, אסטרונומיה, מכניקה ומדעים אחרים.

 

הישגיו המדעיים

  • פיתגורס קבע שכדור הארץ הוא עגול (כדור). אבחנה זו ביסס הן על קביעתו של תאלס שבעת ליקוי ירח מכסה צל הארץ את הלבנה. מאחר שצל הארץ על הירח בעת ליקוי ירח עגול, הסיק פיתגורס שהארץ עגולה ככדור. בנוסף נימק את קביעתו בכך שבעת שצופים בספינות המגיעות מעבר לאופק נחשפת הספינה בהדרגה מקצהה העליון ומטה - תופעה זו לא ניתן להסביר במרחק כפשוטו.
  • בעיסוקו באסטרונומיה ובאסטרולוגיה עסק פיתגורס ביחסים המספריים שבין הפלנטות. פיתגורס גם החזיק בדעה שכדור הארץ אינו נייח אלא נע. תפיסה זו השפיעה על אסטרונומים במשך אלפי שנים, ובהם על יוהנס קפלר, שהציג את מודל האליפטי לתנועת הכוכבים.
  • לפיתגורס מיוחסות גם ההבחנה הראשונה בכך שצלילים מוזיקליים שונים ניתנים לתיאור על ידי יחסים בין מספרים שלמים, יצירת הסולם המוזיקלי וחלוקתו לאוקטבות וטטרקורדים.

מורשתו

לפיתגורס ולתורתו הייתה השפעה על המשך התפתחות הפילוסופיה היווניתן. האסכולה הפיתגוראית המשיכה להתקיים זמן רב לאחר מותו, והעמידה מתוכה הוגים משפיעים נוספים, כגון הפילוסוף והמשורר אמפדוקלס. גם אפלטון ספג ממנה רבים מרעיונותיו.

פתגמים אמרות ומשפטים המיוחסים לפתגורס ומאימים גם היום 2500 שנים לאחר לידתו

"אל תאכל את הלב."

"מעל לכל כבד את עצמך."

"כשאנו כועסים הבה נמנע מדברים וממעשים."

"בתיאטרון האנושי מקומותיהם של הצופים שמורים לאלוהים ולמלאכים."

"כל עוד בני אדם הורגים חיות הם יהרגו בני אדם."

"ידידים הם חברים למסע שעליהם לעזור זה לזה לשמור על הדרך לחיים מאושרים יותר."

"התבונה היא בת אלמוות; כל השאר הוא בן תמותה."

"איש אינו חופשי אם אינו יכול לשלוט בעצמו."

"העולם הוא קומדיה שבה הפילוסופים הם הצופים."

"הימנע מללכת בדרך הראשית; לך בשבילים."

"אם אתה מטיל ספק, אל תעשה."

"חבר הוא 'אני' שני."

"תחילתו של הכעס בשיגעון, וסופו בהבעת חרטה."

"כאשר החוקים נעשים הכרחיים הם אינם מתאימים עוד לחירותם של בני אדם."

"זכור נא שכל בני אדם אומרים כי החוכמה היא הטוב שבדברים, אך מעטים בלבד מחפשים את הטוב האמיתי."

"היה שבע רצון בעשותך את הטוב, והנח לזולתך לדבר עליך כרצונו."

"מוטב לשתוק מאשר לומר דברים חסרי היגיון."

"אין דבר קל מאשר להתקשות לעשות דבר שלא מתוך רצון."

"סכום שטחי הריבועים, הבנויים על הניצבים במשולש ישר זווית, שווה לשטח הריבוע הבנוי על היתר: \ a^2+b^2=c^2" ~ משפט פיתגורס

"אל תאמר מעט במילים רבות אמור הרבה במילים מעטות"

והאהוב עלי מכולם "ישנם אלים, ישנם בני אדם וישנו פיגורס"

לייעוץ טלפוני 012-409-06720020 שלוחה 33
לתיאום פגישה אישית ו/או להתכתבות איתי